Palmy w Miętustwie

Jan Głąbiński

publikacja 25.03.2018 14:24

Były tradycyjne, długie albo krótkie, pojawiły się nawet w barwach narodowych. Górale z Miętustwa przygotowali palmy wielkanoce. Wysłuchali też opowieści o Całunie Turyńskim.

Palmy w Miętustwie Piękne palmy, paradne stroje. Podhalanie pielęgnują zwyczaje Jan Głąbiński /Foto Gość

W podhalańskiej parafii w Cichem-Miętustwie jak zawsze po uroczystej Sumie, której przewodniczył ks. Karol Paluch, przyszedł czas na konkurs palm. Jurorką była Zofia Szwajnos, parafianka pracująca jako grafik w "Tygodniku Podhalańskim". Miała trudne zadanie, aby spośród wielu, wielu wybrać te najpiękniejsze.

Palmy w Miętustwie były wykonane różnymi technikami, zdobione tradycyjnie. Była nawet jedna w barwach narodowych - wszak w tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Na sumie ks. Karol Paluch przyjął do grona służby liturgicznej kilku nowych ministrantów. Zaś na koniec Eucharystii dr Anna Krogulska przybliżyła góralom ciekawostki i historię Całunu Turyńskiego. - Całun jest pełen symboliki. Zachęcam was do refleksji nad nim. I jednocześnie proszę, abyście trzymali się wiary, żyli godnie w waszych rodzinach, a w każdy piątek pamiętali, że Jezus przeszedł ogromną mękę, której ślady możemy zauważyć na Całunie Turyńskim - dodała A. Krogulska, misjonarka świecka, prezes Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich.

Niedziela Palmowa jest też szczególnie obchodzona w Rabce. Muzeum im. Władysława Orkana zorganizowało 60. Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkurs jest jednym z najstarszych w Polsce. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w konkursie bierze udział ok. 100 uczestników. 

Uczestnicy konkursu wzięli udział najpierw w uroczystej Mszy św. w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny, podczas której palmy zgodnie z tradycją zostały poświęcone. Następnie wierni, jak i uczestnicy konkursu przeszli w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII-wiecznego kościółka - muzeum, gdzie w zabytkowym otoczeniu został rozstrzygnięty konkurs. Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniali palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury brało pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność oraz nowatorskie ujęcie tematu.

Oprawę artystyczną imprezy zapewniły zespoły regionalne Robcanie i Robcusie, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą. Konkursowi towarzyszył Kiermasz Wielkanocnych Przysmaków "Alebabki...".