Książka inna niż wszystkie

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 11.04.2018 14:20

Zaprezentowano nową publikację o dziejach Kościoła w Polsce. Nie jest to kolejny nudnawy podręcznik, lecz żywa opowieść.

Książka inna niż wszystkie - Starałem się pisać najprzystępniej - deklarował autor książki Adam Wojnar

Książka ks. prof. Jana Szczepaniaka pt. „Mała ilustrowana historia Kościoła katolickiego w Polsce” ukazała się nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Jej prezentacja odbyła się dziś w sali Okna Papieskiego Domu Arcybiskupów Krakowskich.

- Spotykamy się w dniu symbolicznym, w kolejną rocznicę męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego św. Stanisława Szczepanowskiego. Jego postać weszła głęboko w dzieje Kościoła i narodu polskiego. Ta historia ciągle trwa. Nawiązujemy do myśli wyrażanej wielokrotnie przez św. Jana Pawła II, jak bardzo w dziejach Polski splatały się przez wieki trzy elementy: dzieje chrześcijaństwa w Polsce, dzieje narodu polskiego i dzieje państwowości polskiej. Znajduje to również odzwierciedlenie w książce ks. prof. Szczepaniaka - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Autor przedstawia dzieje Kościoła w Polsce m.in. przez pryzmat tworzących go wybitnych postaci. Nie tylko świętych, m.in. Stanisława Szczepanowskiego, Jadwigi Śląskiej, Andrzeja Boboli, Brata Alberta, Maksymiliana Kolbego, Faustyny Kowalskiej, Jana Pawła II, lecz także Mikołaja Kopernika i Stanisława Konarskiego.

- Starałem się pisać na tyle przystępnie, by książkę mogły czytać zarówno osoby młode, jak i starsze. Przyświecał mi przy tym cel, by książka pomogła czytelnikowi w zrozumieniu otaczającej go rzeczywistości, poznaniu bogactwa dziedzictwa ludzi, którzy byli przed nami oraz kodu kulturowego, który jest elementem jednoczącym wspólnotę. Byłbym rad, gdyby po lekturze czytelnicy uznali, że analiza przeszłości przydaje się w spoglądaniu w przyszłość - powiedział ks. prof. Szczepaniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

- Lekturę ułatwiają zaś liczne ilustracje, w tym mapy, fotografie oraz kilkadziesiąt barwnych rysunków autorstwa Anny Pregler - dodał ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława.