Zobaczyć więcej niż bezdomnego

Łukasz Kaczyński

publikacja 12.04.2018 12:14

Już 14 kwietnia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio organizuje specjalne obchody Dnia Ludzi Bezdomnych.

Zobaczyć więcej niż bezdomnego Dzieło Pomocy św. Ojca Pio chce skłonić do refleksji nad problemem bezdomności i zmienić stereotypowe postrzeganie osób bezdomnych Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Święto jest nieformalnym wydarzeniem obchodzonym od 1996 r. W sobotę krakowska organizacja wspomagająca ludzi bez domu zorganizuje z tej okazji happening na Rynku Głównym oraz wystawę na Plantach. W ten sposób Dzieło Pomocy św. Ojca Pio chce skłonić do refleksji nad problemem bezdomności i zmienić stereotypowe postrzeganie osób bezdomnych.

- Często osoby bez domu spotykają się z krzywdzącymi określeniami, jak "alkoholik" czy "złodziej". To pozbawia ich wiary w siebie i często uniemożliwia powrót do normalnego życia. Obawy przed potraktowaniem z góry są też przeszkodą do zgłaszania się po jakiekolwiek wsparcie - mówi Joanna Dziasek, lekarz i kierownik Poradni Psychiatryczno-Psychologicznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Happening rozpocznie się na płycie krakowskiego Rynku o godz. 12.30. Stamtąd wyruszy specjalny marsz pod hasłem: "Chodź z nami, zobacz więcej", który przejdzie wokół Rynku, ulicami Grodzką i Franciszkańską w rejon Plant przy ul. Podzamcze. Tam o godz. 14 happening zwieńczy otwarcie wystawy zatytułowanej "Zobacz kogoś więcej niż tylko bezdomnego".

- To doskonała okazja do przełamania stereotypów. Znakomite prace autorstwa Łukasza Wąsa będą pokazywać, że każda bezdomność to historia, za którą stoi człowiek. Ekspozycję będzie można oglądać do końca kwietnia - zapowiada Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Sobotnia akcja jest częścią kampanii społecznej pt. "Niestygmatycy". Jest ona związana z przypadającą w tym roku 50. rocznicą śmierci o. Pio i 100. rocznicą otrzymania przez niego stygmatów. Inicjatywa prowadzona na stronie www.niestygmatycy.pl, na której publikowane są świadectwa osób bezdomnych, ma za zadanie wyeliminować krzywdzącą ich społeczną stygmatyzację.