Radość jak po zwycięskim meczu

Łukasz Kaczyński

publikacja 10.05.2018 09:41

W środę wieczorem ulicami Krakowa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego przeszła Akademicka Droga Światła.

Radość jak po zwycięskim meczu Wieczorny mrok rozświetlały pochodnie Łukasz Kaczyński /Foto Gość

Jak podkreślił ks. Dariusz Talik, archidiecezjalny duszpasterz akademicki, odprawione nabożeństwo było wyrazem niezwykłej radości ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. - Po wygranym meczu świętuje się zwycięstwo, czego efekty często słychać w całym mieście. Tutaj również mamy zwycięstwo i to w dodatku naszego przyjaciela. Chcemy więc z Nim świętować i dzielić się naszą radością - powiedział 9 maja duszpasterz.

Widoczne to było w oprawie Akademickiej Drogi Światła. Studentom towarzyszył wesoły śpiew rytmicznych pieśni wielkanocnych, kilkadziesiąt pochodni, które rozświetlały ich drogę z Wawelu na Skałkę oraz zapalony paschał, który symbolizował życie. Przed całą procesją cały czas odbywał się taniec ognia, wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów zwanych poikami.

Uczestnicy Drogi Światła przyznawali, że jest ona wyjątkowym świadectwem wiary. - Nie jest w dzisiejszych czasach łatwo świadczyć o Chrystusie na co dzień, jednak to konieczne. A nic tak nie pociąga innych, jak odważny i radosny przykład - stwierdziła Monika z DA "Dar". - To przypomnienie, co dla nas uczynił Jezus - że dał nam życie, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać i dobrze je kształtować - dodała Ewa z DA "Beczka".

Rozważania na tegoroczną Akademicką Drogę Światła przygotował metropolita krakowski. W czasie kolejnych stacji zachęcał on studentów, by byli świadkami pustego grobu Jezusa, by budowali swoją wiarę na poznawaniu Pisma Świętego oraz głosili zmartwychwstanie Chrystusa przez głębszy udział w Eucharystii.

- Daj Panie, abyśmy wchodząc w tajemnicę Twego zmartwychwstania poprzez uczestnictwo w świętej Eucharystii, nieśli całemu światu radosną wiadomość, że Pan żyje i zmartwychwstał oraz nieustannie obdarza nas życiem - nauczał między innymi abp Jędraszewski.

Droga Światła jest wzorowana na Drodze Krzyżowej, ale polega na rozważaniu spotkań zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Jej autorem jest św. Jan Paweł II.