W poszukiwaniu nowych bukłaków

mk

publikacja 15.05.2018 18:38

O tym, jak zakony powinny funkcjonować we współczesnym świecie, dyskutują w Krakowie wyżsi przełożeni zgromadzeń męskich i rektorzy zakonnych seminariów duchownych.

W poszukiwaniu nowych bukłaków W pierwszym dniu obrad uczestniczył m.in. bp Jacek Kiciński CMF przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP Miłosz Kluba /Foto Gość

W pierwszym dniu obrad - 15 maja - spotkał się z nimi m.in. abp Salvatore Penacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

- Nie ma dobrego zakonnika, jeśli nie jest on dobrym człowiekiem. Nie ma dobrego zakonnika, jeśli nie uszanuje się jego walorów ludzkich - mówił abp Penacchio.

Uczestnicy spotkania rozmawiają m.in. o dokumencie watykańskiej Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego "Młode wino, nowe bukłaki".

- Wiele zgromadzeń podejmuje bardzo wiele dzieł, mówimy nawet o "presji dzieł". Z drugiej strony maleje liczba powołań - podkreśla bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. - Kongregacja mówi: zastanówcie się, zatrzymajcie, dokonajcie refleksji czy to, co wy teraz robicie, jest zgodne z waszym posłannictwem - mówi bp Kiciński.

O. Paweł Kozacki OP, prowincjał dominikanów, zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do każdego ze współbraci, ale też otwartości na otaczającą rzeczywistość. - Ten dokument wzywa też do tego, by zobaczyć, że ten świat się zmienia - podkreśla dominikanin. Jak wyjaśnia, w świetle omawianego dokumentu owa otwartość na zmiany ma polegać na tym, "żeby na to patrzeć, to rozeznawać, opisywać i adekwatnie do tego reagować".

- Nie mamy zupełnie zrewolucjonizować życia zakonnego, ale zachowując to, co jest fundamentalne dla charyzmatów poszczególnych wspólnot i zakonów, mamy móc odpowiadać na wyzwania, które się w tym świecie pojawiają - mówi o. Kozacki.

Jako przykład podaje studentów, przychodzących do dominikańskich duszpasterstw akademickich. Podkreśla, że duszpasterstwa te nie mogą działać tak, jak kilkadziesiąt lat temu. - To jest zupełnie inne pokolenie, urodzone w innym świecie, wzrastające w innych technologiach, czytające inne książki, mające inne punkty odniesienia. Trzeba się zastanowić, jak do nich dotrzeć - tłumaczy.

- Musimy zachować istotę, czyli Ewangelię, to, co stanowi przesłanie Pana Jezusa. Natomiast jakie formy znaleźć, żeby z tym przesłaniem dotrzeć, to jest kwestia otwartości, pewnej elastyczności, nowych bukłaków - wyjaśnia o. Paweł Kozacki OP.

Krakowskie spotkanie wyższych przełożonych zakonów męskich i rektorów zakonnych seminariów duchownych potrwa do 16 maja. Zakończy je Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.