Radość głoszenia Ewangelii

mk

publikacja 26.05.2018 15:18

- Szukajcie zaginionych, służcie tym, do których posyła was Kościół, czyńcie to wszystko z radością - mówił 26 maja, tuż przed udzieleniem święceń kapłańskich 20 diakonom abp Marek Jędraszewski.

Radość głoszenia Ewangelii Abp Marek Jędraszewski podkreślał, że "z radością głoszenia ewangelii wiąże się jej uniwersalność". - Głosić trzeba wszystkim - mówił Miłosz Kluba /Foto Gość

W homilii podkreślał on m.in., że "kapłan jest istotowo zjednoczony z Bożym Słowem, bo ma rozważać to słowo, ma nauczać tego, w co uwierzył i ma pełnić to, czego nauczał". Dowodem prawdziwości tego głoszenia powinna zaś być świętość życia.

- Jeśli kapłan naprawdę taki jest - każdego dnia coraz bardziej związany z Bogiem, każdego dnia będący coraz bardziej autentycznym świadkiem Bożego słowa - to posługa budowania Kościoła będzie przez niego pełniona z radością - mówił metropolita krakowski do mających przyjąć święcenia.

Podkreślał, że "z radością głoszenia ewangelii wiąże się jej uniwersalność". - Głosić trzeba wszystkim - mówił.

Przywołał też fragment  pierwszej adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium", w której Ojciec Święty pisał: "Jeśli coś ma wywoływać święte oburzenie, niepokoić i przyprawiać o wyrzuty sumienia, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy wypływającej z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia".

- Szukajcie zaginionych, służcie tym, do których posyła was Kościół, czyńcie to wszystko z radością, wiedząc i wierząc, wiedząc mocą wiary, że czynicie to w imię Trójcy Przenajświętszej - zachęcał abp Marek Jędraszewski.

Kapłani, którzy przyjęli święcenia 26 maja, wstąpili do krakowskiego seminarium w 2012 roku. Formowali się wraz z klerykami z diecezji bielsko-żywieckiej (tego samego dnia święceń udzielił im bp Roman Pindel). Patronem całego rocznika jest bł. ks. Michał Sopoćko. Jego wizerunek - wraz z przedstawieniem Najświętszego Sakramentu i Najświętszego Serca Pana Jezusa - znalazł się na przygotowanej zgodnie z tradycją krakowskiego seminarium rocznikowej stule.