Oddali serce Krakowowi

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 05.06.2018 14:52

Prof. Janusz Skalski, kardiochirurg dziecięcy, i Biserka Rajčić, serbska tłumaczka języka polskiego, zostali Honorowymi Obywatelami Miasta Krakowa.

Oddali serce Krakowowi Nazwisko prof. Janusza Skalskiego znane jest nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą Monika Łącka /Foto Gość

- Są takie osoby, o których gdy się rozmawia, pojawiają się ciepło i pozytywne piknięcie w sercu, bo kojarzą się z dobrem. Taką osobą jest prof. Skalski - mówił prezydent Jacek Majchrowski w laudacji na cześć nowego Honorowego Obywatela Krakowa. Biserce Rajčić dziękował natomiast za to, że nie tylko oddała Krakowowi swoje serce, ale też od lat promuje nasze miasto.

Z kolei Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, podkreślał, że prof. Skalski, od 2007 r. kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, jest człowiekiem wybitnym, obdarzonym wielkim sercem, ogromną mądrością i talentem, a przede wszystkim wrażliwością i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Co ważne, zoperował największą w Polsce i jedną z większych w Europie liczbę dzieci z niedorozwojem lewej komory serca. Prof. Skalski wprowadził także nowatorską metodę leczenia operacyjnego w ciężkim nadciśnieniu płucnym u dzieci i jako pierwszy w naszym kraju zastosował wspomaganie krążenia u dziecka przy pomocy sztucznych komór serca. - Profesorze, jesteś naszą dumą. Jesteś też autorytetem, nauczycielem tego, co w życiu najważniejsze i najcenniejsze - mówił B. Kośmider.

Doceniając pracę B. Rajčić, zauważył natomiast, że dokonała ona wielkich rzeczy, przyczyniając się do powiększenia grona miłośników twórczości krakowskich autorów, przedstawiając nasze miasto z najlepszej i najpiękniejszej strony.

Dziękując za to wyjątkowe wyróżnienie, B. Rajčić przypomniała natomiast, w jaki sposób ścieżki jej życia splotły się z Krakowem i dlaczego najpierw w 1981 r., a później po 1989 r. Polska i Kraków właśnie stały się jej drugą ojczyzną. Zapewniała też, że do naszego miasta zawsze chętnie wraca, bo tu mieszkają jej przyjaciele, a wszystkie biblioteki, muzea i potrzebne jej książki są na wyciągniecie ręki.

Prof. Skalski żartował z kolei, że do tego, iż został dziś Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa, prawdopodobnie przyczynił się bałagan panujący w polskiej służbie zdrowia. W związku z nim zaczął bowiem szukać pieniędzy pozabudżetowych, by krakowska klinika mogła działać najlepiej, jak tylko się da, lecząc najciężej chorej dzieci. Udało się to, a poziom, jaki wypracowała prowadzona przez profesora klinika, sprawił, że są powody dumy. Profesor podziękował także swoim współpracownikom, bez których sukces nie byłby pewnie możliwy, i którzy kiedyś, w przyszłości, zostaną jego godnymi następcami.

Z prośbą o nadanie B. Rajčić honorowego obywatelstwa Krakowa do Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa zwrócił się Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie. Z inicjatywą uhonorowania prof. Skalskiego wystąpili natomiast historyk sztuki Jolanta Janus oraz wirtuoz skrzypiec Robert Kabara. J. Janus jest też pomysłodawczynią i organizatorką koncertu charytatywnego dla honorowych obywateli.

Wieczorem na dziedzińcu Collegium Maius zagrali i zaśpiewali dla nich Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała, Iwona Socha, Renata Żełobowska-Orzechowska, Mariusz Pędziałek, Leszek Długosz, Jacek Wójcicki, Anna Tomaszewska oraz Piwnica pod Baranami.