Otwarte na Ducha Świętego

jf /archidiecezja krakowska /mł

publikacja 12.06.2018 10:45

Dzięki Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości świat doświadcza, czym jest Boża miłość - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 150. rocznicy założenia zakonu.

Otwarte na Ducha Świętego Przed rozpoczęciem Eucharystii chór zakonny pod batutą Piotra Pałki zaprezentował jubileuszową kantatę. Katarzyna Katarzyńska /Foto Gość

Eucharystia została odprawiona w kaplicy Domu Prowincjonalnego Córek Bożej Miłości przy ul. Pędzichów w Krakowie.

Jak zauważył metropolita, założycielka Zgromadzenia Córek Bożej Miłości - Matka Franciszka Lechner - odznaczała się wielką otwartością na działanie Ducha Świętego, a kierunek jej działalności wyrażał się w haśle: "Wszystko dla Boga, dla biednych, dla naszego Zgromadzenia'". Hierarcha dodał też, że siostry szczególną czcią otaczają serce Pana Jezusa i Jego obecność w Eucharystii.

- Miłość Boża przyjęła postać człowieka (...) Jezus stał się człowiekiem, podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu i objawiał nam swe serce - to znaczy miłość, która właśnie w sercu znajdowała swój najbardziej głęboki symbol i urzeczywistnienie - zauważył.

Jednym z rysów duchowości zgromadzenia jest kult Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. - Nigdy nie dość rozważania tego, kim jest Najświętsza Maryja Panna Trzykroć Przedziwna w swoich relacjach do Boga Ojca, do Boga Syna i do Boga Ducha Świętego. Nigdy nie dość tego zatopienia się w kontemplacji Trójcy Przenajświętszej i rozważania niezgłębionych pokładów Bożej miłości, której urzeczywistnieniem jest przebite serce Pana Jezusa - mówił arcybiskup.

Przed rozpoczęciem Eucharystii chór zakonny pod batutą Piotra Pałki zaprezentował jubileuszową kantatę.

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości założyła sł. Boża matka Franciszka Lechner w 1868 r. w Wiedniu. Na początku swojego istnienia zgromadzenie sprawowało pieczę nad młodymi dziewczętami, które w dużych miastach poszukiwały pracy. Dziś, jego głównym zadaniem jest działalność oświatowo-wychowawcza. Siostry prowadzą bursy dla studentek, szkoły, przedszkola, Domy Samotnej Matki, a także zajmują się katechizacją.