Pierwsza w Polsce powołaniowa infolinia

łk

publikacja 12.06.2018 10:24

Dzwoniąc pod numer: 512 487 512 każdy może rozwiać swoje wątpliwości na temat życiowej drogi, którą zamierza podjąć.

Pierwsza w Polsce powołaniowa infolinia Pijarski Telefon Powołaniowy działa już 1,5 miesiąca Łukasz Czechyra /Foto Gość

Ten wyjątkowy telefon jest pomysłem ojców pijarów. Jak ocenia o. Piotr Recki SP, duszpasterz powołań w Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów i koordynator Pijarskiego Telefonu Powołaniowego, przez 1,5 miesiąca istnienia stworzył już przestrzeń do wielu ciekawych rozmów i znajomości.

- Telefony w zdecydowanej większości są bardzo konkretne. Młodzi dzwonią i mówią, że czują coś w sercu, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. Proszą o pomoc w rozeznaniu charyzmatu i skierowanie do miejsc, w których będą mogli prawidłowo odczytać wezwanie od Pana Boga. Część z tych osób już zgłosiła się na nasze pijarskie rekolekcje powołaniowe - mówi zakonnik.

Jak jednak dodaje, zdarzyły się również telefony od mam czy babć. - I to o dwojakim charakterze: ktoś pytał o to, co zrobić, żeby wnuczek poszedł do seminarium, ktoś inny o to, jak zadziałać, żeby księdzem jednak nie został. Ostatnio jednak takie telefony już się nie zdarzają - wspomina z uśmiechem.

O. Recki wskazuje na to, że uruchomiony w czasie Tygodnia Modlitw o Powołania Pijarski Telefon Powołaniowy jest odpowiedzią na widoczną wśród młodych potrzebę porozmawiania z kimś na temat rozeznania drogi życiowej.

- Niestety wielu z nich nie ma odwagi albo możliwości porozmawiania o tym z rodzicami, katechetami czy rówieśnikami. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku mogą się spotkać z niezrozumieniem czy nawet wyśmianiem. Cieszymy się więc, że widać pierwsze owoce naszej akcji i wciąż zapraszamy do kontaktu i odkrywania z nami woli Bożej - podkreśla.

Pijarzy są wspólnotą zakonną kapłanów i braci, której misją jest praca wśród młodzieży. Telefon Powołaniowy pomaga realizować czwarty pijarski ślub zakonny, a więc szczególną troskę o wychowanie młodych pokoleń i to nie tylko poprzez edukację, ale także poprzez pomoc w rozeznawaniu ich życiowego powołania.

Założycielem Zakonu Szkół Pobożnych jest św. Józef Kalasancjusz. To właśnie on w 1597 r. powołał do istnienia pierwszą bezpłatną i powszechną europejską szkołę podstawową. Pijarzy przybyli do Polski w 1642 r. Zakonnicy prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące w wielu miastach Polski - placówki te wyróżniają się wysoką jakością nauczania i formacją uczniów zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.