Poszukiwania SuperW rozpoczęte

mk, ms

publikacja 18.07.2018 12:41

Co najmniej 13,5 tys. wolontariuszy w ponad 900 rejonach zaangażują w tym roku w swoje działania Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.

Poszukiwania SuperW rozpoczęte W Szlachetnej Paczce głównym zadaniem wolontariuszy jest dotarcie do żyjących w trudnych warunkach rodzin i określenie, jakiej pomocy potrzebują one najbardziej Miłosz Kluba /Foto Gość

W Szlachetnej Paczce ich głównym zadaniem jest dotarcie do rodzin żyjących w trudnych warunkach. Wolontariusze spotykają się z nimi w ich domach, poznają ich sytuację i potrzeby, a następnie określają, jaki rodzaj pomocy da im największą szansę na realną poprawę ich kondycji. SuperW szukają dla nich darczyńców i organizują przekazanie przygotowanego przez nich wsparcia materialnego.

"Dla rodzin często większe znaczenie ma sam fakt, że ktoś się nimi zainteresował, wysłuchał i podpowiedział, jak spróbować wyjść z pułapki biedy. Dla ludzi, którzy stracili wiarę w swoją godność, SuperW stają się bohaterami" - zaznaczają przedstawiciele Stowarzyszenia "Wiosna", które realizuje obydwa projekty.

Wolontariusze Akademii Przyszłości mają nieco inne zadania. Przez cały rok regularnie, raz w tygodniu, indywidualnie spotykają się z dziećmi, które borykają się z problemami w szkole. Misją SuperW nie jest udzielanie korepetycji, ale przeprowadzenie dziecka "od porażki w szkole do sukcesu w życiu".

"Dla małego studenta Akademii wolontariusz staje się przyjacielem i mentorem. Otwiera się na jego potrzeby, uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć" - tak wolontariuszy AP charakteryzuje Stowarzyszenie "Wiosna".

- Trzy główne korzyści z wolontariatu w Paczce i Akademii to wpływ, rozwój i ludzie. Wpływ, bo zmieniasz otoczenie, w którym żyjesz, i pomagasz w mądry sposób najbardziej potrzebującym. Rozwój, bo zdobywasz nowe kompetencje - współpracy z zespołem, zarządzania projektami, ale też PR czy logistyki; to od wolontariusza zależy, w co się zaangażuje. Wolontariat w CV bardzo podnosi szanse na znalezienie dobrej pracy - mówi Joanna Sadzik, dyrektor Stowarzyszenia "Wiosna".

- Czego się nauczyłam w Paczce? Tego, jak współpracować z ludźmi. W taki konkretny sposób: gdy jest dużo zadań, obowiązków, gdy trzeba się dzielić pracą. Poza tym odpowiedzialności, systematyczności. No i tego, żeby się nie bać! Otworzyłam się na ludzi i za to jestem Paczce bardzo wdzięczna - mówi Natalia, wolontariuszka.

Kandydaci na SuperW mogą się zgłaszać do 30 września. By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnym krokiem jest rozmowa.

W ubiegłym roku pomoc w ramach Szlachetnej Paczki otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a łączna wartość materialna wsparcia przekazanego im przez darczyńców sięgnęła 54 mln zł. Podopiecznymi Akademii Przyszłości było natomiast 2300 dzieci. Aż 96 proc. z nich zadeklarowało, że dzięki udziałowi w projekcie zaczęło wierzyć w siebie, a 85 proc. poprawiło wyniki w nauce.

Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki, nazwany "weekendem cudów", odbędzie się 8 i 9 grudnia.