Berdysze i pawany

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 29.07.2018 11:10

Wieczorem 28 lipca na krakowskim Rynku Głównym zakończył się pierwszy etap finału 19. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Kolejne pokazy i spektakle finałowe odbędą się dzisiaj w zabytkowej scenerii krakowskiego Starego Miasta.

Berdysze i pawany Tancerze wcielili się w figury szachowe wspomniane w poemacie "Szachy" Jana Kochanowskiego. Grzegorz Kozakiewicz

Publiczność zgromadzona wieczorem na Rynku podziwiała spektakl taneczny "Szachy" wg poematu Jana Kochanowskiego w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. - Nasz tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Wojna i Pokój". "Szachy", wbrew pozorom, są także pokazem walki, choć takiej "do której miecza nie trzeba ni zbroje". Tancerze w renesansowych kostiumach wcielili się w role figur szachowych, by odtworzyć pełną emocji rozgrywkę, która miała rozstrzygnąć spór między dwoma konkurentami do ręki księżniczki duńskiej - wyjaśniła Romana Agnel, szefowa Baletu Cacovia Danza, autorka inscenizacji i choreografii spektaklu. W "Szachach" starano się odtworzyć autentyczne układy taneczne z XVI wieku. Tancerze wystąpili w strojach z epoki renesansu. Dla przybliżenia widzom tekstu poematu Kochanowskiego, odczytywano fragmenty "Szachów".

Wiele do oglądania i słuchania mieli także ci spośród widzów, którzy po południu krążyli po Starym Mieście. Na Rynku było słychać gromkie słowa komend i szczęk berdyszów - toporów umieszczonych na długich drzewcach. To członkowie Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba dawali pokaz siedemnastowiecznej musztry. Ci spośród zainteresowanych spektaklami festiwalowymi, którzy chcieli uciec od zgiełku bitewnego, mogli pójść na dziedziniec Collegium Maius, gdzie tancerze i stażyści, w scenerii najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego dali dwa przedstawienia: "Breve Regnum" i "Harmonia Mundi". To pierwsze ilustrowało średniowieczną zabawę żaków krakowskich, którzy lekce sobie ważąc profesorów, obejmowali na czas zabawy władzę w uniwersytecie i wybierali spośród siebie króla i dwór. Zabrzmiała m.in. łacińska pieśń żakowska z XV w., której początek dał tytuł przedstawieniu. W kolejnym spektaklu tancerze wcielili się w planety i Słońce, by oddać tytułową „harmonię świata”. Nad wszystkim czuwał zaś wychowanek Uniwersytetu Krakowskiego - Mikołaj Kopernik, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Widzowie spektakli mogli podziwiać m.in. pawany, tańce dworskie z XVI wieku.

Festiwal zakończy się dziś na Rynku Głównym, gdzie o godz. 20 rozpocznie się spektakl finałowy - "Mars des Nations", przedstawiający - z udziałem międzynarodowych gwiazd tańca historycznego - walki różnych narodów.

Wcześniej będzie można jednak oglądać także inne spektakle i pokazy. - Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17, będzie o godz. 15, 16 i 17, scenerią spektaklu "Bassa Danza z Madonnami" gdzie tancerze i stażyści naszego baletu przedstawią tańce z manuskryptu Małgorzaty z Burgundii oraz Guglielmo Ebreo zaś swoje historie opowiedzą figury świętych, przechowywane w Pałacu Biskupa Ciołka: Maryja, Katarzyna i Elżbieta z Turyngii - zapowiada Romana Agnel, choreograf. O godz. 15, 16 i 17 w Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15) zostaną powtórzone spektakle "Breve Regnum" i "Harmonia Mundi".

Na scenie przy Sukiennicach na Rynku Głównym, o 11.30, 14.30 i 19.15 członkowie Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba zaprezentują po raz kolejny pokazy żonglerki chorągwiami i musztry paradnej. W tej samej scenerii odbędzie się także o 15.30 i 16.30 pokaz "W Cieniu królewskiego dworu", w wykonaniu zespołu Capella Antiqua Bialostociensis.

Szczegółowy program pokazów i spektaklów festiwalowych jest dostępny na stronie internetowej: www.cracoviadanza.pl.

Berdysze i pawany   Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba zaprezentowało na Rynku Głównym pokaz siedemnastowiecznej musztry paradnej. Bogdan Gancarz /Foto Gość