Bukiety mają cudowną moc

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 14.08.2018 09:00

15 sierpnia krakowski Mały Rynek i podkrakowskie Podstolice, ponownie wypełnią wielobarwne bukiety, wykonane z pachnących ziół z polskich pół, łąk i ogrodów.

Bukiety mają cudowną moc Uczestniczki akcji nie tylko przynoszą bukiety lecz także wdziewają na głowy wianki kwietne Monika Łącka /Foto Gość

Przyniosą je uczestnicy organizowanego po raz kolejny przez krakowski Instytut Dziedzictwa konkursu "Cudowna moc bukietów". - Niosąc zioła w dniu w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwanego potocznie świętem Matki Bożej Zielnej z jednej strony oddawano hołd Matce Bożej, z drugiej wyrażano szacunek dla natury która żywi, leczy i zachwyca. Jestem przekonana, że ten zwyczaj jest »uszyty« na potrzeby człowieka XXI wieku. Przypomina nam o czymś, o czym często już zapominamy. Jest pięknym przejawem naszej religijnej tradycji polskiej, który powinniśmy pokazywać sobie i innym. Jest również przejawem szacunku dla otaczającej przyrody, z którą niestety coraz bardziej tracimy kontakt - mówi Liliana Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa.

Cechą charakterystyczna konkursu jest to, że odbywa się w dwóch miejscach: w Krakowie i podkrakowskich Podstolicach. W konkursie może wziąć udział każdy. Rejestracja odbywa się 15 sierpnia na krakowskim Małym Rynku od godz. 10 do 13. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: bukietów tradycyjnych, zawierających zebrane własnoręcznie zioła i kwiaty z naszych pól, łąk i ogrodów; nie mogą w nich być kwiaty egzotyczne, ozdoby sztuczne. Druga kategoria to bukiety florystów, wykonane z tych samych materiałów, zebrane osobiście przez tego kto ten bukiet tworzy, zestawiane jednak w inny, bardziej artystyczny sposób. Trzecia kategoria zaś, to małe bukiety, wykonane przez dzieci do lat trzynastu.

Od godz. 8.30 do 10.30 przed kościołami Mariackim i dominikanów będą rozdawane symboliczne bukieciki zielne, o godz. 11.15 w kościele Mariackim zostanie odprawiona Msza św., po której zioła zostaną poświęcone. Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy bukiet oraz najpiękniejszy dziecięcy zielnik Małopolski przewidziano między godz. 14 a 15. W Podstolicach natomiast konkurs, przeznaczony dla parafian i mieszkańców gminy Wieliczka, odbywa się w dwóch kategoriach: bukietów tradycyjnych i małych (dla dzieci do lat 13.). Rejestracja od godz. 8 do 12 po Mszach św. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone o godz. 12.30.

Akcji towarzyszą zawsze warsztaty i pokazy zielne. W Europeum - Oddziale Muzeum Narodowego (pl. Sikorskiego 6) - do 9 września oglądać pokaz iluminacji o motywach roślinnych z modlitewników z XV w. oraz obrazu barokowego "Madonna w kwietnej girlandzie". Muzeum będzie czynne także w dniu 15 sierpnia

Szczegółowe informacje o projekcie "Cudowna moc bukietów" są dostępne na stronach internetowych: www.instytutdziedzictwa.pl oraz www.cudownamocbukietow.pl.