Nowy kulturalny przystanek Zakopanego

Jan Głąbiński

publikacja 16.08.2018 21:35

"Czerwony Dwór" - to zabytkowa drewniana willa w centrum Zakopanego, w której - po jej odnowieniu - powstało centrum propagujące rodzimą kulturę.

Nowy kulturalny przystanek Zakopanego Moment poświęcenia "Czerwonego Dworu" przez ks. Bogusława Filipiaka Paweł Murzyn

Uroczyste otwarcie "Czerwonego Dworu" odbyło się 16 sierpnia. Obiekt poświęcił ks. Bogusław Filipiak, zakopiański dziekan. W wydarzeniu wziął także udział ks. prof. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Uczelnia podpisała umowę o współpracy z zakopiańskim magistratem.

- Budynek, w którym mieszkali m.in. Artur Rubinstein, Rafał Malczewski, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski, w którym bywali m.in. Helena Modrzejewska i Witkacy, Zofia Nałkowska i Zbigniew Uniłowski, w którym przez 60 lat mieściło się przedszkole, po gruntownym remoncie służy wszystkim zakopiańczykom i turystom licznie odwiedzającym miasto. Chociaż w innym charakterze. Jedna z najpiękniejszych willi w stylu zakopiańskim z początku XX wieku otwiera swoje podwoje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla szeroko rozumianego środowiska twórców rodzimych, nie tylko ludowych - podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Do momentu otwarcia "Czerwonego Dworu" brak było w Zakopanem miejsca, w którym lokalni twórcy, zarówno artyści, jak i rzemieślnicy, mogliby prezentować oraz sprzedawać swoje dzieła. - Jest to szczególnie istotne w dobie unifikacji wszystkiego oraz zalewu tandetnymi wyrobami imitującymi tradycyjne wyroby kultury podhalańskiej - dodaje Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

- Zapraszając tutaj, mamy nadzieję, że duch i atmosfera dawnego Zakopanego, nazywanego w okresie międzywojennym "polskimi Atenami", towarzyszyć będą Państwu, a działalność kulturalna, edukacyjna, popularyzacyjna i promocyjna dadzą nowe życie temu miejscu - podkreślają włodarze Zakopanego.

Otwarcie "Czerwonego Dworu" wpisane zostało do oficjalnych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który potrwa w Zakopanem do 26 sierpnia. Wydarzeniu patronuje "Gość Niedzielny".