Artystyczne wołanie o pokój

Jan Głąbiński

publikacja 19.08.2018 19:00

Mszą św. z udziałem górali z całego świata rozpoczął się korowód przez miasto w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa do 26 sierpnia.

Artystyczne wołanie o pokój Górale z Bułgarii podczas korowodu przez miasto, który dotarł na Krupówki Paweł Murzyn

Eucharystii w kościele św. Krzyża w Zakopanem przewodniczył ks. dr Władysław Zarębczan. Wszystkich wyjątkowych gości pozdrowił ks. proboszcz Mariusz Dziuba. Świątynia była pełna przedstawicieli zespołów góralskich z całego świata, m.in. z Indii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, czy Hiszpanii i Bułgarii. Wszyscy byli ubrani w stroje charakterystyczne dla swojego regionu.

Ks. Zarębczan w czasie homilii poprosił, aby każda delegacja zespołu przyłączyła się do apelu o pokój na świecie. Członkowie poszczególnych zespołów odczytali jego fragmenty. Na końcu głos zabrali polscy górale. - My, artyści z różnych stron świata, pragniemy przyczyniać się do budowania pokoju poprzez muzykę, śpiew i taniec, które są językiem piękna. Chcemy być posłannikami dobra, prawdy i pokoju, które są w sercu każdego człowieka. Niech Bóg towarzyszy nam, abyśmy stawali się twórcami radości i nadziei dla tych, którzy są z nami - mówili polscy górale.

W czasie Mszy św. pieśń na wejście zaśpiewali Hiszpanie, intencje w czasie modlitwy wiernych odczytali przedstawiciele różnych zespołów. Była też procesja z darami, które do ołtarza przynieśli górale z całego świata.

Po liturgii przyszedł czas na przepiękny korowód ulicami miasta. Zespoły ciągle się zatrzymywały w różnych miejscach i prezentowały krótko swoje tańce, a do tego śpiew i często górale z całego świata przygrywali na charakterystycznych dla siebie instrumentach. Najdłuższy przystanek był tradycyjnie przy tzw. oczku wodnym na Krupówkach. Publiczność i tłumy turystów bardzo żywo reagowali na zespoły z Turcji czy Rosji.

W poniedziałek 20 sierpnia kolejny dzień festiwalowy zacznie się już o godz. 09:00. W "Czerwonym Dworze" przy ul. Kasprusie 27 rozpoczną się warsztaty sztuki i rękodzieła podhalańskiego - malowanie kasetek. Z kolei o godz. 10 będzie można nauczyć się tańca lachowskiego, ale ten punkt będzie miał miejsce w namiocie plenerowym przy Górnej Równi Krupowej.

Przed południem rozpocznie się Jarmark Św. Cecylii i prezentacje instrumentów. Organizatorzy zapraszają także o godz. 11 na animacje dla najmłodszych z garncarstwa i ceramiki.

W samo południe rozpocznie się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Jednocześnie w wiosce festiwalowej zaplanowano Narodowy Dzień Węgierski. W poniedziałek nie zabraknie prezentacji filmów o tematyce regionalnej, które odbędą się w Kinie Miejsce przy ul. Orkana 2. Ponadto o godz. 16 w ramach Roztańczonego Zakopanego m.in. w kościele Miłosierdzia Bożego odbędzie się wspólna zabawa i tańce z turystami. Zaś na godz. 17 i 20 zaplanowano koncerty konkursowe.