Pasja, która dodaje skrzydeł

jg

publikacja 20.08.2018 21:21

To tytuł wystawy obrazów Stanisława Kmiecika, którą można oglądać na krakowskim lotnisku. Składa się na nią 20 prac artysty należącego do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Pasja, która dodaje skrzydeł Wystawę można oglądać do końca sierpnia Kraków Airport

To kolejna wystawa prac artystycznych osób niepełnosprawnych w Kraków Airport. Podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych w obszarze kultury i sztuki zakłada jeden z punktów ubiegłorocznego porozumienia podpisanego przez Kraków Airport i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- W tym roku, oprócz wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski oraz 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, przybliżamy pasażerom Kraków Airport sztukę artysty, dla którego inspiracją jest piękno otaczającego nas krajobrazu. Nasze dziedzictwo jest jednym z magnesów przyciągających do Krakowa miliony turystów. Teraz podróżujący mogą obcować z nim niemal natychmiast po wylądowaniu - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Stanisław Kmiecik od urodzenia nie ma rąk. Od 5. roku życia maluje ustami i nogami. Jest samoukiem. Najczęściej stosowane przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to: krajobraz rodzinnych okolic (Klęczany koło Nowego Sącza), martwa natura, a także obrazy surrealistyczne, pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Jego prace można oglądać na kartkach świątecznych, w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie.

- Przestrzeń wystawiennicza oddziałuje na dzieło i równocześnie praca artystyczna zmienia kontekst miejsca. Port lotniczy to wyjątkowa przestrzeń, która pozwala na kontakt z szerokim gronem odbiorców. Krakowskie lotnisko to najwyższe standardy związane z obsługą osób niepełnosprawnych. Z tego punktu widzenia jest to idealne miejsce do prezentowania sztuki artystów z niepełnosprawnościami - podkreśla S. Kmiecik.

- Pan Stanisław, pomimo swojej niepełnosprawności, pomaga innym. Poprzez swoje spotkania edukacyjne i wystawy mówi o tym, że skupiając się na tym, co mamy najlepszego do zaoferowania innym, z każdego kryzysu wyjdziemy z podniesioną głową - zaznacza Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON.

Obrazy prezentowane są na kładce łączącej terminal krakowskiego lotniska z parkingiem wielopoziomowym, hotelem i przystankiem kolejowym. Będzie je tam można oglądać do końca sierpnia.

Krakowskie lotnisko posiada w pełni dostosowaną infrastrukturę do potrzeb osób PRM, w tym m.in. "niebieską ścieżkę", czyli system dedykowanych oznaczeń, a także paneli przywoławczych ułatwiających osobom niepełnosprawnym poruszanie się po lotnisku. Kraków Airport od lat współpracuje również z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, która m.in. przeprowadza okresowe szkolenia dla pracowników lotniska z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych.

W 2017 roku w Kraków Airport obsłużono 16 564 takich pasażerów i stanowili oni 0,29 proc. wszystkich pasażerów odlatujących i przylatujących z tego lotniska. Rekordowym miesiącem pod kątem ich liczby był wrzesień, kiedy obsłużono łącznie 2081 pasażerów niepełnosprawnych. Najczęściej podróżowali liniami: Ryanair, LOT, Lufthansa oraz EasyJet.

65 pracowników Kraków Airport przeszło pozytywnie szkolenie teoretyczne i praktyczne z zakresu udzielania pomocy niepełnosprawnym pasażerom. Wprowadzono też kolejne udogodnienia dla tych pasażerów: pętle indukcyjne w punktach informacji, podest na tarasie widokowym oraz dedykowaną strefę oczekiwania na transport.