Nigdy dość uciekania się do Maryi

mł, jf /Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

publikacja 25.08.2018 12:07

Uroczystą Mszą św. na myślenickim Rynku rozpoczął się Jubileuszowy Rok 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej, zwanej "Eleusą Beskidzką".

Nigdy dość uciekania się do Maryi Maryja niesie światu Swego Syna oraz radość i nadzieję - mówił metropolita krakowski Joanna Adamik /archidiecezja krakowska

- Maryja jest Tą, która niesie światu swego Boskiego Syna, a także radość i nadzieję oraz poczucie, że Bóg jest z nami - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski, prosząc mieszkańców Myślenic, by wiernie stali przy Chrystusie za przyczyną Jego Najświętszej Matki.

Wizerunek Eleusy Beskidzkiej powstał w XVI wieku i został ofiarowany włoskiej zakonnicy przez papieża Sykstusa V. Następnie trafił on do księcia Jerzego Zbarskiego, a od 1629 r., za sprawą Marcina Grabysza, do Myślenic.

49 lat temu, w 1969 r., ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, wkładając na skronie Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej papieskie korony, podkreślał Jej dyskretną obecność i towarzyszenie człowiekowi. Mszę Świętą koronacyjną celebrował arcybiskup poznański Antoni Baraniak. Wynikało to z głębokiego szacunku, jaki przyszły papież żywił do wielkopolskiego pasterza, który odegrał ogromną rolę w dziejach polskiego Kościoła.

- Niezłomny świadek. Ofiarował swoje życie, idąc także śladami Najświętszej Maryi Panny, której był wielkim czcicielem. Zawierzył Jej swoje życie i swoje drogi w trudnych warunkach i zwyciężył - przypomniał abp Jędraszewski, dodając, że obecność abp. Baraniaka podczas koronacji w Myślenicach można wytłumaczyć niesamowitą bliskością z Maryją, u której nieustannie szukał pomocy, aby służyć Kościołowi.

- Kapłan ma wyznawać Chrystusa nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Choćby zażądano od niego wiele, on wie, że jest wspierany Jego mocą, a gdy zaufa, wszystko przetrwa, bo Bóg będzie jego obrońcą. (…) Bp Baraniak pokazuje, co znaczy być wiernym uczniem Chrystusa. Co znaczy łączyć swoją służbę Chrystusowi z Najświętszą Dziewicą Maryją i zaufać Jej w trudnych chwilach. To wskazanie dla nas i dla dzisiejszego Kościoła w Polsce - mówił metropolita krakowski.

Jak zauważył również, nigdy dość błagania i ciągłego uciekania się do Matki Najświętszej, także tutaj na myślenickiej ziemi, gdzie od wieków jest czczona przez kolejne pokolenia Polaków.

Po Eucharystii metropolita dokonał Aktu Zawierzenia Matce Najświętszej i poświęcił siedem kopii cudownego wizerunku, które od września będą peregrynować do rodzin w myślenickiej parafii.