Mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 11.09.2018 15:49

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką wzięli udział w obchodach 135-lecia II LO i III Gimnazjum w Krakowie.

Mam nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu Wiktoria wiedeńska to - obok bitwy pod Grunwaldem i Bitwy Warszawskiej - jedna z trzech najważniejszych zwycięskich bitew w polskiej historii - mówił prezydent Andrzej Duda Monika Łącka /Foto Gość

Podczas uroczystości Para Prezydencka odsłoniła na dziedzińcu szkoły miniaturę monumentu Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja, który miał stanąć we wrześniu na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

- Wiktoria wiedeńska to - obok bitwy pod Grunwaldem i Bitwy Warszawskiej - jedna z trzech najważniejszych zwycięskich bitew w polskiej historii, a Jan III Sobieski to ostatni z największych polskich władców - zauważył A. Duda.

- Jest wielkim podkreśleniem wspaniałej tradycji tego liceum, że ten pomnik, który - mam nadzieję - stanie w Wiedniu, jest także i tutaj - mówił Prezydent, dodając, że monument będzie przypominać, że "Dwójka", której A. Duda jest absolwentem, to szkoła wielkiego zwycięstwa. - I niech taką pozostanie - życzył Andrzej Duda.

Kamień węgielny pod budowę pomnika króla Jana III Sobieskiego autorstwa Czesława Dźwigaja został wmurowany na wzgórzu Kahlenberg w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Jego odsłonięcie było zaplanowane na 12 września, w 335. rocznicę tego wydarzenia. Niestety, w sierpniu przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie. Podkreślił w nim, że "niezbędnym warunkiem" wybudowania pomnika Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r. Rada wydała jednak opinię negatywną.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP stwierdził również, że II LO "zawsze trzymało poziom", a najbardziej ambitna młodzież z Krakowa i Małopolski wybierała spośród kilku najlepszych liceów, wśród których jest także "Dwójka". Dziękując pokoleniom nauczycieli, mówił także, że wykonują oni wspaniałą pracę nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale także dla Krakowa i całej Polski.

Na zakończenie uroczystości para prezydencka otrzymała obraz przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego w towarzystwie przedwojennego dyplomaty hrabiego Jana Szembeka oraz zdjęcie z meczu piłki nożnej absolwentów i profesorów liceum na stadionie Cracovii rozegranego 19 czerwca 2002 r. i zakończonego wynikiem 3:0, w którym zagrał Andrzej Duda.