Unikatowy "torak-center"

Justyna Zygmunt

publikacja 11.09.2018 23:00

Interdyscyplinarne Centrum Torakoonkologii i Transplantologii przy krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II już może działać.

Unikatowy "torak-center" Modernizacja szpitala zapewnia pacjentom zwiększenie bezpieczeństwa i lepsze wyniki leczenia Justyna Zygmunt /Foto Gość

W ramach projektu "Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii", dofinansowanego z kasy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, zmodernizowano i rozbudowano budynek oddziału torakochirurgii. Został on otwarty 11 września.

Dotychczas pacjenci po operacji klatki piersiowej musieli być transportowani na inny oddział lub do innego szpitala. Obecnie cały proces leczenia odbywa się w jednym miejscu, przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury medycznej. W ramach projektu rozbudowano blok operacyjny, gdzie powstały nowa sala operacyjna, dodatkowa sala wybudzeń oraz pracownia USG. Utworzono także salę umożliwiającą izolację chorych, nową izbę przyjęć, pracownię badań czynnościowych oraz pracownię fizjoterapii. Centrum zyskało również nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. rezonans magnetyczny i aparat RTG. Koszt inwestycji to niemal 22 mln zł, z czego 17,5 mln zł to pieniądze pochodzące z RPO.

- Modernizacja zapewnia pacjentom zwiększenie bezpieczeństwa i jakości leczenia - zapewnia dr Anna Prokop-Staszecka, dyrektor szpitala. - Mamy tutaj kardiochirurgów i torakochirurgów, więc możemy powiedzieć, że tworzymy unikatowy "torak-center" i ciągle się rozwijamy - dodaje. Dyrektor wspomniała również o trwających przygotowaniach do przeszczepów płuc, które prawdopodobnie zostaną podjęte w ciągu najbliższych 3 lat.

- Dzięki pieniądzom unijnym torakochirurdzy, zajmujący się na co dzień diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym chorób narządów klatki piersiowej - przełyku, tchawicy, oskrzeli i płuc, w tym leczeniem nowotworów, będą mieć zdecydowanie lepsze warunki do pracy, podczas której ratują życie i zdrowie pacjentów - mówił Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa, odpowiedzialny m.in. za opiekę zdrowotną. - Możemy powiedzieć, że Małopolska może czuć się bezpiecznie, mając takie zaplecze i wspaniały zespół specjalistów. Bardzo wam dziękuję i życzę dynamicznego rozwoju - zwrócił się do personelu.

To nie koniec nowości w szpitalu św. Jana Pawła II. Województwo małopolskie przekazało też 5 oczyszczaczy powietrza na dziecięcy oddział neuroinfekcji. W ciągu każdej godziny urządzenie może dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w 60-metrowym pomieszczeniu. Dzięki temu najmłodsi pacjenci mają szansę na szybszy powrót do zdrowia. W sumie kupiono 1800 takich urządzeń, z czego 72 pracują już na oddziałach dziecięcych w niektórych szpitalach.

Obecny na uroczystym otwarciu bp Jan Zając poświęcił nowe pomieszczenia. - Prosimy Boga o błogosławieństwo nad tym szpitalem i dla tych, którzy ratują zdrowie i życie. Prosimy o to przez orędownictwo patronów - św. Jana Pawła II i pacjentki tego szpitala św. s. Faustyny, która dwukrotnie wychodziła stąd zdrowa. Niech służba tutaj zawsze będzie owocna - modlił się biskup.