Sokół znów z malowidłami

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 13.09.2018 10:33

Zakończyła się renowacja hali głównej budynku krakowskiego Sokoła. Przy okazji przywrócono wystrój malarski z końca XIX wieku.

Sokół znów z malowidłami Na suficie odtworzono m.in. iluzjonistyczne belki, motywy roślinne i herby Grzegorz Kozakiewicz

Prace konserwatorskie (w tym także konserwację elewacji budynku), finansowane przez SKOZK, prowadziły od września ubiegłego roku firmy DES i AC Konserwacja Zabytków oraz zatrudnione przez nie zespoły konserwatorskie. Obiekt przy ul. Piłsudskiego, wybudowany w 1889 r. według projektu Karola Knausa, w 1894 r. rozbudowany przez Teodora Talowskiego, był w kiepskim stanie. Przez wiele lat na mury oddziaływała m.in. wilgoć z płynących niegdyś obok Rudawy oraz Młynówki, a także z wód powodziowych. Ściany pękały, osiadały fundamenty. Drewniany strop był bardzo zniszczony, m.in. na skutek przemakania dachu.

Polichromia Antoniego Tucha na ścianach i suficie hali głównej przedstawiała m.in. polskiego orła białego, herby Krakowa i miast, w których działało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, motywy roślinne oraz iluzjonistyczne belki. Została potem przemalowana, a później częściowo zniszczona przez okupantów niemieckich.

W trakcie prac renowacyjnych odnaleziono fragmenty dawnych malowideł Tucha, ukryte pod tynkami. Część zakonserwowano, część zaś odtworzono w całości na nowo wykonanym suficie.

Hala zostanie oddana uroczyście do użytku w listopadzie, w czasie kulminacji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Sokół bowiem był i jest nie tylko stowarzyszeniem gimnastycznym, ale i patriotycznym, działającym zgodnie z dewizą: "W zdrowym ciele zdrowy duch".

Prace renowacyjne w kolejnych częściach budynku Sokoła mają się zakończyć w 2020 roku.


O renowacji wystroju malarskiego w budynku Sokoła napiszemy więcej w 38. numerze krakowskiego GN na 23 września.