Powitanie nowych kleryków

Joanna Folfasińska/Archidiecezja Krakowska

publikacja 23.09.2018 10:20

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 17. kandydatów do kapłaństwa otrzymało 22 września z rąk arcybiskupa Marka Jędraszewskiego suscepty – specjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Powitanie nowych kleryków Na pierwszym roku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej będzie kształciło się 17 kleryków Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– Przychodzimy tu po to, aby okazać miłość do Kościoła i zaświadczyć, że Kościół jest nam bliski i chcemy mu służyć – mówił w imieniu kandydatów do kapłaństwa rektor seminarium ks. prof. Janusz Mastalski, prosząc metropolitę krakowskiego o błogosławieństwo i słowo.

Arcybiskup przypomniał, że podczas wojny seminarium duchowne mieściło się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Była to inicjatywa kardynała Adama Stefana Sapiehy, który bał się o życie swoich wychowanków. Dzięki tej sytuacji, ówczesny metropolita mógł zapewnić im lepszą ochronę, a także bliżej poznać młodych kleryków. Tak stało się z Karolem Wojtyłą, który był jednym z najzdolniejszych studentów. Kardynał Sapieha przyspieszył jego święcenia kapłańskie, aby przyszły papież mógł od jesiennego semestru rozpocząć studia w Rzymie.

Hierarcha podzielił się z alumnami planami odsłonięcia odrestaurowanego Okna Papieskiego, co nastąpi 16 października. Miejsce dotychczasowej fotografii zajmie od strony ulicy Franciszkańskiej mozaika, a od wewnętrznej portret papieża.

Na zakończenie prosił kleryków, aby pomnażali otrzymane od Boga dary i życzył, aby z radością i optymizmem weszli w życie seminaryjne i wiernie podążali za głosem Chrystusa.