Fachowa opieka dla kobiet i dzieci

jz

publikacja 25.09.2018 23:14

Od 1 października w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera będzie działać Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet.

Fachowa opieka dla kobiet i dzieci Na nowym oddziale noworodki znajdą kompleksową pomoc Justyna Zygmunt /Foto Gość

To pierwsze tego typu centrum w Małopolsce oraz jedno z pierwszych w Polsce. Dzięki modernizacji i częściowej rozbudowie oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii są kompleksowo przygotowane do leczenia kobiet, noworodków oraz par, które starają się o potomstwo.

Wszystkie oddziały zostały zaopatrzone w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. inkubatory hybrydowe, resuscytatory, kardiomonitory. W części neonatologicznej przygotowano sale i stanowiska dla nowo narodzonych dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki. Utworzono także zaplecze do inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu.

Centrum będzie realizować także diagnostykę genetyczną, cytogenetyczną oraz badania prenatalne - wszystko w jednym miejscu, by zapewnić kobietom w patologicznej ciąży jak najlepszą pomoc. Pary starające się o potomstwo będą zaś mogły skorzystać z zaplecza do diagnostyki i leczenia niepłodności.

Leczeniem zostaną objęte również kobiety dojrzałe, które mają problemy uroginekologiczne oraz te wymagające leczenia onkologicznego. Według szacunków, placówka będzie wykonywać nawet 25 operacji onkologicznych w miesiącu.

Jak przyznał dr Marcin Opławski, ordynator oddziału ginekologicznego, nowotwór szyjki macicy w dalszym ciągu występuje często, mimo że NFZ prowadzi badania profilaktyczne. Obecnie w Małopolsce tylko 11 proc. kobiet zgłasza się na badania cytologiczne, choć pacjentki w wieku 25-59 lat mogą za darmo przystąpić do tego badania. W Polsce co roku wykonywanych jest 7 mln badań, niestety co roku na tych samych pacjentkach. Pozostałych 10 mln nie bada się.

Od 1 października w ramach centrum będzie działać również Centrum Leczenia Chorób Piersi we współpracy z chirurgami i chirurgami plastycznymi. - Jeśli pacjentka trafi do tego szpitala z jakimkolwiek problemem związanym z piersiami, nie wyjdzie stąd niezabezpieczona, a prawdopodobnie wyjdzie po leczeniu, fizjoterapii i wróci do normalnego funkcjonowania - zapewnił dr Opławski.

Warto wspomnieć również o fetoskopii, czyli leczeniu dzieci jeszcze w trakcie trwania ciąży, by umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie po urodzeniu - np. w przypadku przepukliny przeponowej zakłada się balon do tchawicy, dzięki czemu dziecko urodzi się z płucami i możliwe jest dalsze leczenie.

Koszt inwestycji to ponad 15,7 mln zł, z czego 12 mln pokryły fundusze unijne. - W ramach tej samej umowy budowane jest Centrum Oparzeń, które zapewni poparzonym pacjentom odpowiednią opiekę i rehabilitację. Termin zakończenia budowy planowany jest na luty 2019 r. Jesteśmy w trakcie przygotowywania termomodernizacji całego budynku - powiedziała Katarzyna Mucharska, dyrektor ds. infrastruktury i techniki medycznej.