Film o jazzowym geniuszu

Grzegorz Kozakiewicz

dodane 17.10.2018 10:00

Powstaje film "Ikar. Legenda Mietka Kosza", o niewidomym pianiście jazzowym związanym z Krakowem. Zdjęcia powstają m.in. w Podgórzu.

Film o jazzowym geniuszu W postać niewidomego muzyka wcielił się aktor Dawid Ogrodnik Grzegorz Kozakiewicz

Podgórze całkiem udanie odgrywa Francję od 16 października, kiedy to na ul. Parkowej powstał plan filmowy. Reżyser Maciej Pieprzyca, zainteresowany przez Piotra Adamczyka, postanowił wziąć na warsztat życie Mieczysława Kosza (1944–1973), niewidomego pianisty jazzowego, który kształcił się muzycznie w Krakowie i tu jakiś czas mieszkał.

Kosz stracił wzrok jako kilkunastoletni chłopak. Miał wyjątkowy talent do muzyki, był mistrzem jazzowej improwizacji. Jako pierwszy jazzman z Polski wygrał w swojej kategorii prestiżowy festiwal w szwajcarskim Montreux. Jego talent muzyczny został doceniony bardzo szybko, grał z najlepszymi. Po Montreux światowa kariera stanęła przed nim otworem. Niestety, nie wiodło mu się w życiu. Depresja, wzmocniona później przez alkoholizm, ostatecznie doprowadziła do jego śmierci w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Mówiono o samobójstwie tego młodego, niespełna trzydziestoletniego muzyka. Jego dorobek nagraniowy jest niewielki: jedna płyta długogrająca wznowiona na CD, trochę rozproszonych utworów w nagraniach telewizyjnych i radiowych.

Postać jazzmana odtwarza w filmie Dawid Ogrodnik. Aktor współpracował już z M. Pieprzycą w filmie “Chce się żyć”, gdzie również grał rolę niepełnosprawnego, pełnego pasji człowieka. W "Ikarze" wystąpią także Piotr Adamczyk, Michał Filipiak, Jowita Budnik i Grzegorz Mielczarek. Za stronę muzyczną obrazu odpowiada Leszek Możdżer.

Film zobaczymy w kinach jesienią przyszłego roku. Zdjęcia kręcone są w Katowicach, Warszawie i Krakowie. Jednym ze współproducentów filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.