Polska uświęcona na drodze do wolności

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 19.10.2018 14:50

Krakowskie Muzeum Archidiecezjalne już wkrótce zaprezentuje wystawę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wiele dzieł sztuki zostanie na niej pokazanych po raz pierwszy.

Polska uświęcona na drodze do wolności Na wystawie po raz pierwszy będzie można zobaczyć m.in. wizerunek Matki Bożej, namalowany przez Józefa Unierzyskiego, ucznia i zięcia Jana Matejki Bogdan Gancarz /Foto Gość

- Zostanie na niej zaprezentowana wielowiekowa tradycja wątków patriotycznych w sztuce sakralnej. Wystawa przypomni nam o nierozerwalnym związku miłości do Boga z umiłowaniem Ojczyzny w historii naszego narodu - poinformował dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski w trakcie prezentacji tego, co zobaczymy na ekspozycji.

- Tytuł i zawartość wystawy "Polonia Sacra" (Polska uświęcona) przywołuje z jednej strony bogate przesłanie narodowe wpisujące się w dzieje artystyczne naszej ojczyzny, ale także tego, co w dziejach Polski jest święte. Chcemy na to wszystko popatrzeć przez pryzmat wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie archidiecezji krakowskiej. Mają nam wskazać tę niezwykłą duchową przestrzeń, odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolnością - dodał ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły.

Przedstawiona zostanie rola wybitnych duchownych m.in. kard. Adama Stefana Sapiehy i kard. Karola Wojtyły w wysiłkach wolnościowych Polaków.

W kolejnych salach ekspozycyjnych: "Ślady niepodległości", "Chwała bohaterom", "Książę niezłomny", "Królowa Korony Polskiej" i "Orędownicy Polski" zostanie pokazanych 200 eksponatów pochodzących z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz świątyń i klasztorów na terenie archidiecezji.

- Najcenniejszym, pokazywanym po raz pierwszy, będzie szesnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, powstały w kręgu warsztatu Łukasza Cranacha, odnaleziony w kościele w Raciborowicach. Niegdyś znajdował się prawdopodobnie w katedrze wawelskiej. Po raz pierwszy będzie także prezentowany obraz Matki Bożej pędzla Józefa Unierzyskiego, ucznia i zięcia Jana Matejki, znajdujący się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego - powiedział dr Józef Skrabski, współkurator wystawy.

Po raz pierwszy na wystawie muzealnej zostanie pokazane również wyposażenie tzw. Gabinetu Historycznego, stworzonego w krakowskim Pałacu Biskupim przez bp. Jana Pawła Woronicza (1757-1829), m.in. cykl obrazów pędzla Michała Stachowicza i Franciszka Smuglewicza ukazujących nadanie przez Kazimierza Wielkiego przywilejów wiślickich, założenie Uniwersytetu Krakowskiego, Unię Lubelską, księcia Józefa Poniatowskiego wjeżdżającego do Krakowa i przysięgę Kościuszki na Rynku Krakowskim.

- Ze zbiorów Archiwum Kapitulnego na Wawelu na wystawie znajdzie się rękopis bulli kanonizacyjnej św. Stanisława z 1253 r. i pochodząca również z XIII w. księga "Rocznika Krakowskiego". Pokażemy także nabyty niedawno znak pielgrzymi św. Stanisława z XIII w. Umieszczono na nim m.in. widok studni św. Stanisława oraz 4 orły symbolizujące 4 dzielnice Polski - poinformował ks. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Dopełnieniem wystawy przy ul. Kanoniczej będzie ekspozycja w Muzeum Katedralnym, pokazująca jaką rolę w drodze do wolności odegrała Polska królów i biskupów krakowskich, Polska św. Stanisława i św. Wojciecha.

Podobnie jak w przypadku niedawno otwartej na Białych Morzach wystawy "Nasz Papież", także i przy Kanoniczej zostanie zaaranżowane oratorium, gdzie będzie można pomodlić się i pomedytować. - To, co zobaczymy na wystawie, będziemy mogli przemodlić w towarzystwie naszych świętych m.in. Stanisława i Jana Kantego, których relikwie będą wystawione w oratorium w zabytkowych, bogato zdobionych relikwiarzach - powiedział ks. Witko

Wystawa "Polonia Sacra" zostanie otwarta 7 listopada w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21 i potrwa do 14 kwietnia przyszłego roku.