Kraków nagradza

Grzegorz Kozakiewicz

publikacja 19.10.2018 20:08

Nagrody Miasta Krakowa przyznawane co roku w dziedzinach kultury, nauki i sportu otrzymał dziś w sali obrad Rady Miasta zacny garnitur znanych i zasłużonych postaci.

Kraków nagradza Nagrodę otrzymał m.in. wybitny fotografik Wojciech Plewiński Grzegorz Kozakiewicz

W dziedzinie kultury i sztuki laureatami zostali fotografik Wojciech Plewiński i pieśniarz Andrzej Sikorowski. Obrazą byłoby opisywanie ich szczegółowych biografii i osiągnięć, są to ludzie tak krakowscy i jednocześnie tak powszechnie znani wszędzie, że wszyscy wszystko o nich wiedzą!

W dziedzinie nauki i sztuki nagrodę otrzymał prof. Stanisław Grodziski, wybitny prawnik, historyk prawa, znawca ujmowanej historycznie samorządności, autor biografii Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa I. Profesorowie: Agnieszka Słowik i Tadeusz J. Popiela otrzymali nagrodę za stworzenie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu.

Leczy się w nim udary najnowocześniejszymi metodami m.in. usuwając zakrzepy wewnątrz naczyń krwionośnych mózgu. Centrum obsługuje pacjentów z terenu Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.

Nagrodę za wybitnie osiągnięcia sportowe otrzymała Joanna Mazur. Te wybitne osiągnięcia sportowe to w jej przypadku m.in. złoty medal na mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych w biegu na 1500 metrów w 2017 r. Pani Joanna jest niewidoma.

Oprócz tego wyróżnienia za prace dyplomowe otrzymali: Katarzyna Bożena Kołpa (KA) za pracę magisterską pt. "Eksperymentalna Strefa Wystawiennicza - Artystyczny Start Up", Karolina Koprynia (PK) za pracę magisterską pt. "Rewaloryzacja Miasta-Ogrodu - Szpital Specjalistyczny im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie", Olga Jaglarz (PK) za pracę magisterską pt. "Fabryka Sztuki - Adaptacja dawnego kompleksu Fabryki M. Peterseima w Krakowie", Justyna Mazur (UR) za pracę doktorską pt. "Układy alejowe w przestrzeni miejskiej Krakowa - charakterystyka, analiza struktury i ocena stanu roślin", Paulina Krupa (ASP) za pracę magisterską pt. "Problematyka konserwatorska gipsowych patynowanych obiektów wielkoformatowych na przykładzie lwowskiego fryzu pt. Wjazd Chrystusa do Jerozolimy z 1904 roku autorstwa Alojzego Bunscha z Bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie" i Michał Hyjek (Fundacja Rozwoju Sztuki Intermediów) za pracę doktorską pt. "Implementacja układów elektronicznych w rzeźbach z małopolskich kamienic. Wpływ lokalnych sieci danych cyfrowych na jakość odbioru dzieła sztuki".

Jak wszystko w Krakowie, nagrody miasta mają swoją wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. W dobie nowożytnej Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są od 1933 r., pierwotnie tylko w dziedzinie literatury. Po wojnie wznowiono ich przyznawanie, rozszerzając jednocześnie liczbę kategorii.

Ostatecznie, po różnych zmianach, od 1994 r. nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: kultury i sztuki, nauki i techniki oraz sportu. Laureatami byli w poprzednich latach m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Karol Estreicher, Stanisław Lem, Danuta Michałowska czy Jerzy Bińczycki.

Nagrody są indywidualne bądź zbiorowe. Co ważne, oprócz statuetki i dyplomu honorowego Nagroda Miasta Krakowa to także pieniądze.

Na zakończenie ceremonii poinformowano także o istotnej zmianie. Każdorazowo przewodniczącym komisji przyznającej nagrody jest prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Długoletniego przewodniczącego, profesora Andrzeja Białasa, zastąpił w PAU profesor Jan Ostrowski i to on będzie nowym szefem konkursowego gremium.

Prof. Białas otrzymał na koniec kadencji statuetkę Stańczyka, a prof. Ostrowski - pióro. Przyda mu się, bo notatek na tym stanowisku czynić będzie wiele: kandydatów do nagrody niemało, a ich zasługi liczne.