Popisz się wiedzą liturgiczną

łk

publikacja 06.11.2018 09:46

Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej dla uczniów szkół średnich, klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych odbędzie się już po raz szósty.

Popisz się wiedzą liturgiczną Liturgia przy grobie św. Jacka w krakowskim klasztorze dominikanów. Konkurs pozwala m.in. zrozumieć święte znaki czynione podczas liturgii Mirosław Sowula

Konkurs organizują Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz z Naukowym Kołem Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jego ideą jest współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym.

W tym roku zagadnienia konkursowe będą się koncentrować na sakramencie chrztu świętego. - Problem "bramy sakramentów", kluczowy dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Konstytucję o Liturgii Świętej, teksty Benedykta XVI oraz Bogusława Nadolskiego - wyjaśnia kl. Szymon Kapłon.

Na konkurs uczestnicy mogą zostać zgłoszeni przez opiekuna bądź uczynić to samodzielnie. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 listopada. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 1 grudnia (sobota, w parafiach) lub 3 grudnia (poniedziałek, w szkołach). Organizatorzy przygotowali dwa różne zestawy pytań.

Najlepsi wezmą udział w drugim etapie – finale, który odbędzie się 2 marca przyszłego roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki wsparciu ofiarodawców - Stowarzyszenia "Diakonia" RŚ-Ż AK, Krakowskiego Seminarium oraz Fundacji św. Jadwigi Królowej - dla najlepszych uczestników przewidziane są rzeczowe nagrody, w tym tablety czy czytniki książek elektronicznych.

- Głęboko wierzymy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich - wyraża nadzieję kl. Kapłon.

Regulamin konkursu i wymagana literatura dostępne są na stronie www.konkursliturgiczny.pl.