Wsłuchaj się w świętych

łk

publikacja 23.10.2018 12:48

Powstała płyta "Nieziemscy", która jest zaproszeniem Michała Niemca, krakowskiego katechety, muzykoterapeuty i organisty, do pogłębiania relacji z osobami wyniesionymi na ołtarze.

Wsłuchaj się w świętych Mamy w niebie pośredników - przekonuje na swojej płycie Michał Niemiec Materiały Michała Niemca

- Trzeba nieustannie uświadamiać sobie, że w niebie mamy pośredników, którzy mogą być dla nas wyjątkowym wsparciem. Płyta ma oddawać cześć wyniesionym na ołtarze, a zarazem ma być zaproszeniem do modlitwy za ich pośrednictwem - tłumaczy autor.

Melomani znajdą na krążku pieśni m.in. o św. Andrzeju Boboli, św. Józefie, św. Franciszku, św. Michale Archaniele czy św. Salomei. - Od tej ostatniej się zaczęło. Siostry klaryski z Krakowa poprosiły mnie, bym napisał melodię do tekstu pieśni o błogosławionej. Powstał więc utwór pogodny i modlitewny zarazem - wspomina Michał Niemiec.

Dodaje, że każda pieśń ma swój odmienny muzyczny charakter, co jest związane z dopasowaniem grona instrumentów oraz muzycznego stylu do danego świętego i jego atrybutów. Zdaniem M. Niemca nadaje to albumowi walory muzykoterapeutyczne.

- Gdy np. w pieśni "Święty Michale Archaniele" mówię o strąceniu szatana do piekła przez księcia aniołów, muzyka naprawdę wyraża owo zdeptanie wroga do przepaści - opisuje.

W kontekście nadchodzących głównych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, istotny jest przedostatni utwór na płycie, którym jest litania do polskich świętych. - Do każdej z wymienionych chronologicznie osób dodane jest bowiem zdanie określające jej esencję życia, np. "Święty Maksymilianie Mario Kolbe - Apostole Niepokalanej i Męczenniku z Auschwitz" - wskazuje autor.

Litania autorstwa prof. dr hab. Halina Bursztyńskiej otrzymała imprimatur krakowskiej kurii. Krążek wieńczy "Hymn świętych", czyli uwielbienie Boga przez samych świętych.

Płytę "Nieziemscy" można zakupić w katolickich sklepach lub na stronie wydawcy www.salwator.com. Patronat honorowy nad albumem objęli: metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, Zakon Św. Klary (siostry klaryski z Krakowa) oraz Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (prowincja krakowska). Szczegółowe informacje o płycie oraz jej autorze można znaleźć na www.niemiecmichal.pl.