Szkoła otwarta na świat – czyli jaka?

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 26.10.2018 13:45

- Nowoczesna szkoła musi być otwarta na świat, ale nie może przyjmować bezkrytycznie jego ofert - mówił bp Damian Muskus OFM podczas uroczystości 20. rocznicy Szkoły Podstawowej nr 162 w Krakowie-Kurdwanowie.

Szkoła otwarta na świat – czyli jaka? - Otwarcie na świat nie może być bezkrytyczne - mówił do uczniów i nauczycieli bp Muskus OFM Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Szafera w Krakowie-Kurdwanowie istnieje od końca XIX wieku, ale od 20 lat działa w nowoczesnym budynku na terenie osiedla i właśnie ten jubileusz grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie uczcili modlitwą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Hasłem obchodów są słowa: "20 lat otwarci na świat".

Nawiązał do nich bp Muskus, który przewodniczył Mszy św. w kurdwanowskiej świątyni. Według niego, otwarcie na świat jest warunkiem dobrego funkcjonowania nowoczesnej szkoły. - Oznacza umiejętność korzystania z najnowszych osiągnięć nauki i techniki. Otwarci na świat śledzą na bieżąco wydarzenia i potrafią je interpretować. Otwarci na świat są wrażliwi na jego piękno, umieją się nim cieszyć i szanują je - tłumaczył. Podkreślił także, że szkoła otwarta na świat wychowuje ludzki, którzy nie są jego biernymi obserwatorami, ale wiedzą, że ich zaangażowanie może ten świat uczynić lepszym i szlachetniejszym.

Kaznodzieja przestrzegł jednak, że otwarcie na świat nie może być bezkrytyczne. - Tego przede wszystkim powinna uczyć nowoczesna szkoła: odróżniania dobra od zła, oddzielania ziarna od plew, odwagi zaangażowania po dobrej stronie i pójścia pod prąd przemijających trendów i mody - wyjaśniał.

Dodał, że jest to szczególnie ważne dziś, gdy młody człowiek zewsząd jest otoczony informacjami, bodźcami i emocjami. W tym kontekście prawdziwym wyzwaniem dla nowoczesnej szkoły jest uczyć, jak odróżniać prawdę od fałszu, jak wybierać to, co wartościowe i odrzucać to, co rozbija młode serca, zamiast je kształtować i wzmacniać. - Otwarcie na świat jest więc pewną duchową higieną, dbałością o to, by nie przyjmować bezrefleksyjnie napływających zewsząd propozycji, ale selekcjonować je umiejętnie - wyjaśnił hierarcha. Kryterium takiego wyboru powinno być zawsze dobro młodego człowieka.

Dla dzielnicy leżącej na obrzeżach miasta szkoła podstawowa pod patronatem wybitnego botanika prof. Szafera jest ważnym ośrodkiem edukacji i kultury. Uczniowie angażują się społecznie, zwłaszcza w inicjatywy o charakterze charytatywnym, jak Góra Grosza na rzecz rodzinnych domów dziecka czy koncerty organizowane z myślą o Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.