Drogi do niepodległości

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 30.10.2018 15:10

W krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę ilustrującą dziełami sztuki i pamiątkami myśl niepodległościową Józefa Piłsudskiego.

Drogi do niepodległości Na wystawie portretowi Józefa Piłsudskiego towarzyszy jego oryginalna kurtka mundurowa ze szlifami marszałka Polski Bogdan Gancarz /Foto Gość

- To wystawa wyjątkowa, nie tylko ze względu na jej rocznicowość, ale także ze względu na jej kształt. To wystawa o marzeniach i czynach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Nie było łatwo pokazać je przez pryzmat zabytków i dzieł sztuki. Pokazujemy dzieła wybitne, niekiedy takie, które albo w ogóle, albo dawno nie były prezentowane w Krakowie - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

- Nie jest to wystawa biograficzna o Piłsudskim. Kluczem do jej układu było jego pisarstwo. Nie była to przy tym działalność poboczna. Były okresy, gdy stanowiło ono główną formę jego działalności niepodległościowej. Wybrałam z niego pewne wątki i starałam się przełożyć je na język obrazów, pamiątek - powiedziała Wacława Milewska, która jest autorem koncepcji i scenariusza wystawy "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego".

Podzielono ją na 9 dużych działów o tytułach zaczerpniętych w większości z pism Piłsudskiego: "Niewola", "Pod czerwonym sztandarem", "Polityka walki czynnej", "Mary Ojczyzny", "Legiony polskie", "Koniec epopei legionowej", "Polonia devastata", "Granice w ogniu" i "Polonia Restituta".

Pokazano m.in. pamiątki i obrazy dotyczące konfederacji barskiej i powstań narodowych, m.in. zidentyfikowany niedawno w MNK sztandar konfederacki i kurtkę jednego z jej uczestników, obrazy i rysunki Juliusza Kossaka i Artura Grottgera, wyobrażenia Ojczyzny na obrazach Jacka Malczewskiego, Witolda Pruszkowskiego i w rzeźbie Wacława Szymanowskiego "Pochód na Wawel", wizerunki legionistów na obrazach, rysunkach i witrażach m.in. Leopolda Gottlieba, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego, wreszcie portrety samego Piłsudskiego wraz z jego oryginalną kurtką mundurową, a także otrzymane niegdyś przez niego symboliczne klucze do bram Wilna. W sumie zaprezentowano 750 eksponatów.

Wystawę, której towarzyszy 800-stronicowy katalog autorstwa W. Milewskiej, można będzie oglądać w Gmachu Głównym MNK (Kraków, al. 3 Maja 1) do 27 stycznia 2019 roku.

Ekspozycja będzie zaś dostępna bez przerwy na platformie internetowej Google and Arts, której zadaniem jest fotografowanie i udostępnianie w sieci zbiorów muzealnych z całego świata. MNK od niedawna współpracuje z Google w tej dziedzinie.