Człowiek w samym centrum

Justyna Zygmunt

publikacja 26.11.2018 12:59

Wystawę "Everyman - Hiob" autorstwa Jacka Hajnosa OP można oglądać na krużgankach krakowskiego klasztoru dominikanów.

Człowiek w samym centrum Oryginały prac zostały wystawione na licytację, z której dochód zostanie przekazany Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" i na organizację 19. festiwalu "Albertiana" Jusyna Zygmunt /Foto Gość

Osiem prac, które składają się na tę ekspozycję, ilustruje książkę Adama Szustaka OP "Zamknięty targ". Treść, jak i rysunki stanowią spójny komentarz do Księgi Hioba.

- Ta księga jest mi bardzo bliska, ponieważ spotykając się przez wiele lat z osobami cierpiącymi, doświadczającymi dysfunkcji, często mierzyłem się z pytaniem, które zadaje również Hiob: "Dlaczego? Dlaczego mi się to przydarzyło, czy zrobiłem coś złego?". Księga Hioba jest tak naprawdę próbą dobrego zadania pytania, dlaczego tak naprawdę cierpimy - wyjaśnia.

Dominikanin od dłuższego czasu chciał stworzyć cykl nawiązujący do Księgi Hioba. Liczne obowiązki uniemożliwiały zrealizowanie tego planu, choć historia Hioba cały czas przewijała się w jego życiu. - Stwierdziłem, że jeżeli Panu Bogu podoba się to pragnienie, to ono do mnie wróci, więc zostawiłem je, zapisując, że kiedyś chciałbym je spełnić. Pewnego dnia zadzwoniło do mnie wydawnictwo Rób To Co Kochasz z pytaniem, czy chciałbym zrobić ilustracje do komentarzy Księgi Hioba autorstwa o. Szustaka. Dla mnie jest to niezwykłe, że Pan Bóg odpowiedział na pragnienie, które pojawiało się już wcześniej - opowiada dominikanin.

- Hiob jest wybitnie uniwersalny, jak sam o. Adam go nazwał, stąd tytuł mojej wystawy "Everyman". Każdy może wpisać się w tę postać, bo i problemy, które są podejmowane, dotykają każdego z nas: cierpienie, współcierpienie, dialog z Bogiem. Tak, jak o. Adam opowiadał, odpowiedź na pytanie Hioba wobec Boga przychodzi w Jezusie Chrystusie, dlatego oprócz ilustracji nawiązujących bezpośrednio do Księgi Hioba, są również nowotestamentowe, które nawiązują do nowego przymierza - dodaje.

By wspomóc tych, którzy dzielnie zmagają się z cierpieniem, br. Hajnos oraz wydawnictwo RTCK wystawili na internetową licytację oryginały prac. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" i na organizację 19. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

- Licytacja oryginałów prac br. Jacka odbywa się na portalu Allegro Charytatywni i potrwa do 8 grudnia, ponieważ wiemy, że w planach br. Jacka są jeszcze wystawy w kilku miastach w Polsce. Chcemy przekazać jak najwięcej pieniędzy na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko", aby pomóc w zorganizowaniu 19. festiwalu "Albertiana"  i by wszyscy jego uczestnicy poczuli się docenieni. Dla nas najważniejsze jest to, by człowiek był w centrum - także ten odrzucony i słaby, co pokazuje również br. Jacek w swoich pracach. Dzięki uczestnictwu w licytacji i wsparciu fundacji możemy pomóc tym osobom - wyjaśnia Renata Tokarz z RTCK.