Almanach dla Niepodległej

jg

publikacja 28.11.2018 08:45

Na ponad 400 stronach "Almanachu Nowotarskiego" można znaleźć wiele tekstów, w których autorzy przybliżają chwile wielkiego przełomu i dążenia do odzyskania wolności w okresie I wojny światowej.

Almanach dla Niepodległej "Almanach Nowotarski" wydaje Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu Jan Głąbiński /Foto Gość

We wtorek 27 listopada w Szkole Muzycznej w Nowym Targu miała miejsce promocja tegorocznego "Almanachu Nowotarskiego", który został wydany po raz 22.

- Dużo miejsca oczywiście poświęcamy tematyce niepodległościowej. Autorzy starali się przybliżyć chwile wielkiego przełomu, mające miejsce na podhalańskiej dziedzinie. Ukazujemy także sylwetki kilku znaczących krajan, którzy nosząc ideę wolności w sercach i umysłach, nie tylko szli ku Niepodległej z okrzykiem: "Polska, Polska", ale także pytając "Jaka?", byli świadomi Jej oblicza - mówił prof. Stanisław Hodorowicz z kolegium redakcyjnego nowotarskiego periodyku.

Na ponad 400 stronach znajdziemy kilkadziesiąt tekstów dotyczących podhalańskiej kultury - życia codziennego, ale także religijnego - obejmującej nie tylko Podhale. Nie brakuje tematyki aktualnej.

Najmłodszy redaktor, Maciej Fryźlewicz, przeprowadził bardzo obszerny i ciekawy wywiad z Dawidem Kubackim, pochodzącym ze stolicy Podhala skoczkiem narciarskim. W "Almanachu Nowotarskim" redaktorzy przypominają też sylwetki zmarłych kapłanów, którzy odeszli w minionym roku do domu Ojca.

"Almanach" dokumentuje także historię parafii św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu. Z kolei ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny, napisał o inwentaryzacji zabytków kościółka św. Anny według stanu na 1930 r.

Promocję "Almanachu" uświetnił występ zespołu Młode Podhale. Na scenie w auli Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, gdzie odbywała się promocja publikacji, zaprezentowała się również z programem artystycznym pt. „Gimnazjaliści w drodze do niepodległej Polski” młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego.