Węgierskie "Lulajże, Jezuniu"

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 08.12.2018 13:38

Trwają przesłuchania konkursowe IX Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

Węgierskie "Lulajże, Jezuniu" Węgierski Chór Kodaly'a ze Słowacji ujął słuchaczy czystością brzmienia i wyrazistością najcichszych partii wykonywanych utworów Bogdan Gancarz /Foto Gość

Międzynarodowe jury ocenia kilkanaście zespołów chóralnych z kilku krajów.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w kościele świętych Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 A). Tym razem w szranki stanęło przed jurorami i publicznością 15 chórów z Polski, Czech, Litwy, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Rosji i Słowacji. Ich śpiew oceniali doświadczeni chórmistrzowie: Thea Paluoja z Estonii, Ágnes Gerenday z Węgier, Weronika Lozoviuková z Czech, Sasho Tatarchevski z Macedonii i Marcin Cmiel z Polski.

Duże wrażenie na słuchaczach zrobił węgierski Chór Zoltana Kodály’a z Galanty na Słowacji, którym dyrygowała Mónika Józsa. Zaśpiewali m.in. "Pieśń adwentową" kompozycji patrona swego zespołu, "Dormi, Jesu" Pétera Tótha i dwie renesansowe pieśni z "Graduału z Eperjes". - Staram się bywać co roku na kolejnych edycjach tego konkursu, mając gwarancję wysłuchania zespołów o najwyższym poziomie wokalnym, śpiewających przy tym bardzo różnorodne utwory. Ujmuje też krystaliczna czystość brzmienia wykonawców. Śpiew Węgrów zaś po prostu wcisnął mnie w ławkę. Rzadko słyszy się tak wyraziście wykonane pianissima - najcichsze partie utworu. No i teksty były ciekawe. "Dormi, Jesu" to przecież kołysanka; znaczy "Zaśnij Jezu" lub - co nam bliższe - "Lulajże, Jezuniu" - powiedział meloman Leszek Jankowski z Krakowa.

Ujmował także dynamizm wykonawczy dyrygowanej przez Małgorzatę Langer-Król "Dominanty" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” pod dyrekcją Ryszarda Źróbka.

W kuluarach konkursowych wspominano zmarłego 21 listopada dr. Jana Rybarskiego, wybitnego krakowskiego chórmistrza. - Bardzo dobrze znaliśmy pana Jana od najlepszej strony. Nie tylko występował z Chórem Mariańskim na naszych festiwalach, ale również organizował festiwalowe koncerty w kościele NMP z Lourdes, a także zasiadał w jury współorganizowanego przez nas festiwalu w Gdańsku. Pamiętamy o Nim w modlitwie - przypomniał Wojciech Pięta, współorganizator festiwalu.

Dzisiaj o godz. 19 będzie można posłuchać jeszcze dwóch koncertów, w których zaśpiewają chóry biorące udział w festiwalu: "Światło i Śpiew" (kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7) oraz "Śpiewanie po Zmierzchu" (kościół Świętych Piotra i Pawła)

Festiwal zakończy się w niedzielę 9 grudnia o godz. 19.30 koncertem galowym w kościele św. Katarzyny

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny w internecie pod adresem: www.christmasfestival.pl.