Mottem jest wyraz "Solidarność"

jg

publikacja 14.12.2018 09:15

Nowotarżanie pamiętali o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia odbyły się uroczystości rocznicowe.

Mottem jest wyraz "Solidarność" Uroczystości odbyły się przed nowotarskim kościołem św. Katarzyny Jan Głąbiński /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Katarzyny nieopodal nowotarskiego Rynku. - Trzeba pamiętać o tamtych wydarzeniach. To dla nas wyzwanie, którego mottem jest wyraz "Solidarność" i zawołanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby zło dobrem zwyciężać. Nie dopuśćmy też do sytuacji, aby kiedykolwiek Polak stanął przeciwko Polakowi - mówił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

Liturgię uświetnili członkowie nowotarskiego oddziału NSZZ "Solidarność". Przedstawiciel związku w procesji z darami przyniósł publikację pt. "Popiełuszko". Były liczne delegacje pocztów sztandarowych szkół, urzędów, organizacji wojskowych i grup rekonstrukcyjnych, Związku Podhalan.

Ostatnim punktem w programie obchodów rocznicy wybuchu stanu wojennego była modlitwa przy Krzyżu Katyńskim, który stoi na zewnątrz świątyni. W czasie apelu wspomniano wszystkich, którzy domagali się wolnej ojczyzny albo polegli w walkach za Polskę. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, wśród nich była delegacja magistratu na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą. Uczestnicy wydarzenia utworzyli także krzyż z małych zniczy.