Przekazujmy światło, którym jest Jezus

md /jw, Biuro Prasowe AK

publikacja 17.12.2018 09:10

W katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

Przekazujmy światło, którym jest Jezus Światło zapalone w Betlejem jest symbolem pokoju Joanna Adamik /Biuro Prasowe AK

We Mszy św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego uczestniczyli przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP oraz Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, którzy przekazali przywieziony przez nich do Krakowa płomień – Światło Pokoju z Betlejem.

W homilii abp Jędraszewski wyjaśniał, że kiedy zapalamy świecę od świecy, to pierwsza z nich nic nie traci ze swojego blasku, wręcz przeciwnie – krąg światła się poszerza.

– Z tego światła, którym jest Jezus Chrystus, chcemy zaczerpnąć światło dla siebie samych, dla każdej i każdego z nas. Więcej, pragniemy to światło, które już mamy, przekazać dalej, aby coraz więcej ludzi było ogarniętych tą światłością, która po raz pierwszy zaistniała na ziemi w cudowną noc Bożego Narodzenia – mówił hierarcha.

Jak podkreślał, Jezus, który jest światłem, obdarza ludzi pokojem, którego świat dać nie może: pokojem serca, pokojem czystego sumienia.

– Ten pokój jest symbolizowany przez światło zapalone w Betlejem, w miejscu, gdzie narodził się Pan Jezus. Dlatego wy, drodzy harcerze, ponieważ przynosicie Światełko Betlejemskie, w pełni zasługujecie na to, by nazwać was zwiastunami pokoju i głosicielami Bożej radości – zwrócił się do harcerzy arcybiskup.

Polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z Polany Głodówka i przekazali je do kolejnych miejsc w całym kraju, m.in. do Krakowa, Warszawy i na Jasną Górę.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez austriackich skautów. Polscy harcerze angażują się w tę ideę od 28 lat. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest na świecach Caritas.

Polscy harcerze przekazują z kolei Betlejemskie Światło Pokoju do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji, a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP "Zawisza Czarny".

Na stronie swiatlo.zhp.pl znajduje się mapa miejsc, skąd każdy może odebrać Betlejemskie Światło Pokoju, by zanieść je do własnego domu.