Kościół potrzebuje mężnych kapłanów

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 19.12.2018 09:34

W kaplicy Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń odbyły się obrzędy obłóczyn, lektoratu i admissio. Przewodniczył im bp Damian Muskus OFM.

Kapłan nie jest urzędnikiem, ale sługą Kapłan nie jest urzędnikiem, ale sługą
Krzysztof Łuczak

W seminarium 35+ w tym roku strój duchowny po raz pierwszy założył jeden spośród 14 studiujących tam kleryków. On też został posłany do posługi lektora. Trzej kandydaci do święceń, w obrzędzie zwanym admissio, otrzymali ze strony Kościoła potwierdzenie, że są gotowi do ich przyjęcia.

W homilii bp Muskus postawił przed przygotowującymi się do kapłaństwa mężczyznami wzór św. Józefa, który - według niego - jest mistrzem rozeznawania duchowego i słuchania słowa Bożego. - Jego zmaganie rozgrywało się między wiernością literze prawa a prawością serca i sumienia. W tej sytuacji podjął uczciwą decyzję, która miała uchronić ukochaną przed zniesławieniem, a może jeszcze większą karą - opowiadał biskup, nawiązując do Ewangelii o tym, jak anioł objawił mu we śnie, że Maryja jest w stanie błogosławionym, a Jej Synem jest Mesjasz. Jak dodał, decyzja Józefa o potajemnym oddaleniu Matki Jezusa była szlachetna i wielkoduszna, ale Bóg oczekiwał od niego znacznie więcej. Chciał, by mąż Maryi postąpił niekonwencjonalnie. - Każdy, kto pragnie z oddaniem pełnić posługę kapłańską w Kościele, winien, jak Józef, mieć odwagę ryzykować dla Boga, być z Nim ściśle zjednoczonym i ufać Mu bezgranicznie - nauczał hierarcha. Jego zdaniem, Kościół potrzebuje kapłanów, którzy są zjednoczeni z Bogiem na dobre i na złe, posłuszni Jego słowu i oddani do końca. - Potrzebuje kapłanów, którzy nie są formalistami i urzędnikami religijnymi, ale sługami Pana, który poprowadzi ich nieoczywistymi drogami i każdego dnia będzie wzywał do przekraczania kolejnych granic - podkreślił.

Dodał ponadto, że kapłan nie może na siłę forsować swoich duszpasterskich pomysłów i idei, choćby najlepszych, ale winien wsłuchiwać się w Boże oczekiwania i Jego wolę stawiać wyżej niż własne projekty i cele. - Potrzebni są kapłani mężni i odważnie podejmujący nowe, często boleśnie niewygodne wyzwania, jakie stawia przed nami ludzka i Boża rzeczywistość - stwierdził.

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, inaczej nazywane seminarium 35+, przygotowuje do stanu duchownego kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2014 roku. Klerycy tego seminarium odbywają studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a po święceniach diakonatu wracają do diecezji, z której zostali delegowani przez biskupa na czas formacji w ogólnopolskim seminarium w Krakowie.

Seminarium mieści się w budynku przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie, prowadzonym przez zakon cystersów.