Radosna szopka

Łukasz Kaczyński

publikacja 22.12.2018 20:35

Po raz kolejny mieszkańcy i przyjezdni będą mieli okazję zobaczyć przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie Żywą Szopkę.

Radosna szopka Na scenie będzie można zobaczyć Świętą Rodzinę Łukasz Kaczyński /Foto Gość

Wydarzeniu będą w tym roku patronowały ewangeliczne słowa "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką". - Taka ma być właśnie przestrzeń naszej szopki. Pełna radości, którą przeżywa się w gronie rodzinnym i drugiego człowieka, nawet tego, którego się nie zna. Ponad codziennymi podziałami i zabieganiem, które są niepotrzebne i fikcyjne - podkreśla br. Szymon Furgał, współodpowiedzialny za Żywą Szopkę.

Wskazuje, że wydarzenie stało się już krakowską tradycją, która umożliwia stworzenie prawdziwej wspólnoty i odnalezienie przestrzeni pozytywnego wytchnienia. - Dają to zarówno atrakcyjne, zwłaszcza dla dzieci, zwierzęta otaczające żłobek, jak i jasełka, które w prosty sposób niosą przesłanie Bożego Narodzenia - opisuje zakonnik. Krakowskie zoo do franciszkańskiej szopki udostępni w tym roku owce, kozy, lamy, osiołka, kucyka i króliki.

Żywa Szopka zostanie zainaugurowana w Wigilię o 22.30. Abp Marek Jędraszewski złoży wtedy krakowianom i przyjezdnym życzenia świąteczne. Następnie wspólne kolędowanie poprowadzi franciszkański zespół "Fioretti", a potem w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawiona zostanie uroczysta Pasterka.

Przez pozostałe dni świąteczne chętni będą mogli pokolędować także z perkusyjnym zespołem kolędowym "Wołki i Osiołki", a także grupami "Ku Chwale", "Kwartet C.D.N.", "NaNowe" i "Jakubowe Muszelki". W I i II dzień świąt Bożego Narodzenia kolędowanie będzie się rozpoczynać o godzinie 14.00.

Oprócz tego franciszkanie zapraszają na jarmark książek i do kawiarenki w sali bł. Jakuba oraz do skorzystania z modlitwy wstawienniczej. Z racji obchodów 200-lecia kolędy "Cicha noc" specjalnym gościem Żywej Szopki będzie również konsul honorowy Austrii.

Zwyczaj franciszkańskiej szopki wywodzi się z XIII w. - wtedy do św. Franciszek we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie pierwszą taką szopkę zbudowano w 1991 r.