W losie Świętej Rodziny rozpoznają swój los

Magdalena Dobrzyniak, jw /Biuro Prasowe AK

publikacja 24.12.2018 17:06

Ponad 800 osób skorzystało z zaproszenia Caritas Archidiecezji Krakowskiej i spożyło wspólnie wieczerzę wigilijną. Z ubogimi, samotnymi i bezdomnymi podzielił się opłatkiem abp Marek Jędraszewski.

Ubogim posługiwali przy stole liczni wolontariusze Ubogim posługiwali przy stole liczni wolontariusze
Joanna Adamik /Biuro Prasowe AK

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii metropolita krakowski poświęcił opłatki, którymi dzielili się zebrani. Abp Jędraszewski mówił do nich, że są nadzwyczajnymi i najdroższymi gośćmi tego wieczoru. - Za to, że zechcieliście przyjść i skorzystać z zaproszenia i że chcieliście być razem, za to wam wszyscy bardzo dziękujemy. Wasza obecność potwierdza słowa, które niejednokrotnie wypowiadał św. Jan Paweł II, mówiąc, że ten, kto przyjmuje dar, obdarza dającego dużo bardziej niż ten, który ma coś w ręku do ofiarowania drugiej osobie - zaznaczył.

Dodał ponadto, że w losie Maryi, Józefa i Dzieciątka wielu ubogich może rozpoznać swój los.

Zasiadając do wspólnego stołu z ubogimi, metropolita zachęcał, by w składanych życzeniach zabrzmiało przekonanie, że Pan Bóg kocha każdego człowieka. - Błogosławionych, pełnych Bożego pokoju i radości serca świąt Bożego Narodzenia - zakończył.

Na wigilijnym stole przygotowanym przez diecezjalną Caritas znalazły się barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką, kluski z makiem, ciasta, napoje i owoce. Każdy z uczestników otrzymał też paczkę z żywnością na święta. W organizację wydarzenia zaangażowało się wielu wolontariuszy - harcerze, młodzież OHP i wolontariusze Caritas.

Pierwszą wigilię dla bezdomnych krakowska Caritas zorganizowała 24 grudnia 1991 r. na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do do 1997 roku. Brało w nich wtedy udział ok. 300 osób. W 1998 r. zmieniono miejsce wigilii, przenosząc ją na krużganki klasztoru ojców franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych. W 2017 r., ze względu na remont krużganków, przeniesiono wigilię do restauracji "Stara Zajezdnia" przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie, którą bezpłatnie użycza właściciel. Wieczerzę sfinansowało miasto Kraków.