Eucharystia rozwija człowieka

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 26.12.2018 11:54

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w świątyniach archidiecezji krakowskiej czytany jest list rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Składane tego dnia ofiary przeznaczone są na potrzeby uczelni.

Eucharystia rozwija człowieka Ks. prof. Wojciech Zyzak Monika Łącka /Foto Gość

Ks. prof. Wojciech Zyzak przypomniał, że pół wieku temu ludzie po raz pierwszy opuścili Ziemię i znaleźli się na orbicie Księżyca, okrążając go dziesięć razy. Do tego wydarzenia nawiązał kard. Karol Wojtyła, gdy podczas świąt Bożego Narodzenia pytał w katedrze na Wawelu: "Jak daleko ludzkość skorzystała z możliwości rozwoju nadprzyrodzonego, wypływającego z otwarcia się na Chrystusową łaskę?". Zdaniem rektora UPJPII to pytanie wciąż pozostaje aktualne.

Jak podkreśla autor listu, udział we Mszy św. i przyjmowanie Komunii powoduje ten nadprzyrodzony rozwój człowieka, o którym mówił kard. Wojtyła, i pogłębia jego więzi z innymi ludźmi.

"Dzisiaj sprawujemy liturgię ku czci świętego diakona Szczepana, zwanego protomartyrem, czyli pierwszym męczennikiem. Otwiera on pochód wielkich świadków Chrystusa, którzy oddali swe życie, okazując Mu wierność aż do końca" - pisze kapłan. Jak dodaje, pośród tych świętych w polskiej tradycji duchowej i akademickiej trwałe miejsce znalazł św. Stanisław ze Szczepanowa. To ku jego czci skomponowano średniowieczny hymn "Gaude Mater Polonia", który jest śpiewany podczas każdej inauguracji roku akademickiego i w czasie innych ważnych uroczystości w polskich uczelniach.

"W kończącym się roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w szczególny sposób dziękujemy za wkład pracowników Wydziału Teologicznego w kształtowanie duchowego oblicza polskiego narodu na przestrzeni minionego wieku. Z tego wydziału w późniejszych latach rozwinął się nasz uniwersytet" - podkreśla ks. prof. Zyzak.

Przywołał on także postać bł. Michała Giedroycia, który jest patronem Instytutu Liturgicznego, działającego w ramach UPJPII. "Przez lata modliliśmy się o wyniesienie go na ołtarze. Tym większą radością napełnia nas fakt, że Stolica Apostolska 8 listopada br. ogłosiła dekret o heroiczności jego cnót i potwierdziła kult tego skromnego brata zakonnego, który doszedł do świętości w blasku liturgii, pełniąc posługę zakrystiana" - przypomniał rektor. Dodał, że celem założonego pół wieku temu instytutu jest "pogłębianie wiary i życia chrześcijańskiego poprzez rozwój liturgii w duchu nauki Soboru Watykańskiego II".

Na zakończenie ks. prof. Wojciech Zyzak podziękował wiernym archidiecezji krakowskiej za życzliwość i dobroć oraz złożył życzenia "pięknych, radosnych, przeżytych w duchu głębokiej radości chrześcijańskiej Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nowym 2019 roku".