Uniwersytet w poszukiwaniu prawdy

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 11.01.2019 13:27

29 dyplomów doktorskich, 1 dyplom doktora habilitowanego oraz 9 dyplomów profesorskich - taki jest bilans ubiegłorocznej pracy naukowej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Wręczenie dyplomów odbyło się w 622. rocznicę powstania Wydziału Teologicznego w Krakowie Wręczenie dyplomów odbyło się w 622. rocznicę powstania Wydziału Teologicznego w Krakowie
Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość

Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się w kolegiacie akademickiej św. Anny, tradycyjnie w rocznicę powstania Wydziału Teologicznego, z którego wyrósł krakowski uniwersytet.

Mszy św. przewodniczył wielki kanclerz UPJPII abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił bp Janusz Mastalski, związany przez lata z uczelnią jako wykładowca, dziekan i prorektor. Zwrócił on uwagę na zagrożenia współczesnej edukacji, które są zarazem wyzwaniem dla katolickich uniwersytetów. Wymienił siedem z nich: pułapkę przydatności, flanelizację edukacji, odtwórczość, depersonalizację podmiotów edukacyjnych, synergiczny egoizm, konsumpcjonizm i duch postmodernizmu.

- Trzeba sobie życzyć, aby nasza społeczność akademicka była ciągle szkołą miłości, mądrości i twórczości - mówił hierarcha. Podkreślił również konieczność dbania o to, by uniwersytet był wolny od "chorób", które wcześniej wymienił.

Po Mszy św. zostały wręczone dyplomy doktora, doktora habilitowanego i profesora. Rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak zaznaczył, że w tym roku po raz pierwszy tytuły doktorskie z zakresu nauk o rodzinie przyznał Wydział Nauk Społecznych. - Wobec współczesnych ataków na rodzinę i jej integralność osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie stają się formą służby Kościołowi i narodowi - mówił.

Uroczystość uświetnił śpiewem uniwersytecki chór Psalmodia, obchodzący w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia.

Na zakończenie słowo do społeczności akademickiej UPJPII skierował wielki kanclerz abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę na to, że fundamentem dostojeństwa uniwersytetu jest poszukiwanie obiektywnej prawdy. - Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego, jak prawda obiektywna ulega różnego rodzaju naciskom, zwłaszcza poprawności politycznej, i jak różnego rodzaju ideologie, między nimi ideologia gender, chcą zmienić prawdę o człowieku, a tym samym rzutują na to, co najpiękniejsze i najbardziej szlachetne - mówił.

Za Janem Pawłem II podkreślał, że uniwersytet to "odcinek walki o człowieczeństwo człowieka". - Nie ocalimy człowieczeństwa człowieka, jeśli nie będziemy budowali go na podstawach prawdy obiektywnej - uwrażliwiał. - Wzbudzić pragnienie Chrystusa, wzbudzić zrozumienie, że jest dla naszego człowieczeństwa niezbędny - to jest główne zadanie uniwersytetu - wskazał wielki kanclerz UPJPII.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) przejął tradycje zasłużonego dla kultury narodu i Kościoła w Polsce Wydziału Teologicznego Jagiellońskiej Wszechnicy. Na prośbę królowej Jadwigi i jej męża Władysława Jagiełły ówczesny papież Bonifacy IX 11 stycznia 1397 r. wydał bullę Eximiae devotionis affectus, erygującą Wydział Teologii w Krakowie.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest uczelnią kościelną finansowaną na zasadach uczelni publicznych. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na 6 Wydziałach: Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Zamiejscowym w Tarnowie.