Wołanie o jedność i pokój

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 18.01.2019 10:45

Nabożeństwem ekumenicznym w kościele polskokatolickim rozpoczyna się dzisiaj w Krakowie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie nabożeństwo ekumeniczne w sanktuarium św. Jana Pawła II Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie nabożeństwo ekumeniczne w sanktuarium św. Jana Pawła II
Monika Łącka /Foto Gość

W tym roku chrześcijanie różnych wyznań będą wspólnie rozważać słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: "Dąż do sprawiedliwości". Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Indonezji.

Codziennie w różnych świątyniach miasta odbywać się będą nabożeństwa ekumeniczne. W sobotę u jezuitów na Małym Rynku wspólnota Chemin Neuf poprowadzi nieszpory o jedność. W poniedziałek odbędą się trzy spotkania. Rzymskokatolicka parafia św. Szczepana gościć będzie przedstawicieli Kościoła polskokatolickiego. U św. Mikołaja wspólnota Taizé modlić się będzie wraz z członkami Ewangelickiego Kościoła Metodystycznego, którzy tego samego dnia odwiedzą jeszcze bazylikę św. Floriana.

Nabożeństwa ekumeniczne będą się odbywać również w Ewangelickim Kościele Metodystycznym oraz w Kościele ewangelicko-augsburskim. Parafia prawosławna zaprasza w środę na akatyst, a Klub Inteligencji Katolickiej, na zakończenie cyklu modlitw, organizuje za tydzień ekumeniczne kolędowanie ze wspólnotą namArka.

Kulminacyjnym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie będzie nabożeństwo ekumeniczne z udziałem kard. Stanisława Dziwisza oraz liderów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Odbędzie się ono w niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II, a przyświecać mu będzie hasło: "Pan jest łaskawy i miłosierny".

- Będzie to również szczególny czas wspólnego wołania o jedność i pokój w naszym kraju, a także zbiórki na rzecz prześladowanych chrześcijan, którzy każdego roku, bez względu na przynależność kościelną, oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa - wyjaśnia Joanna Stanisławek ze wspólnoty Głos na Pustyni.

Organizatorami wydarzenia są: archidiecezja krakowska, krakowski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Głos na Pustyni, Taizé Kraków WAJ, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie, wspólnota namARKA, wspólnota Chemin Neuf oraz sanktuarium św. Jana Pawła II.