A w Wieliczce… też Panama!

Łukasz Kaczyński

dodane 27.01.2019 10:15

W Wielickiej Mediatece w koncertowy i uwielbieniowy sposób przeżywano trwające w Panamie Światowe Dni Młodzieży.

A w Wieliczce… też Panama! W trakcie spotkania wystąpiła m.in. grupa muzyczna Vechi Acum Łukasz Kaczyński /Foto Gość

Wszystko w ramach czuwania, które w sobotni wieczór 26 stycznia rozpoczął energetyzujący koncert muzyki etnicznej grupy Vechi Acum, a które w całości poprowadził znany rekolekcjonista i muzyk franciszkański, o. Łukasz Buksa OFM. - Nie wszyscy możemy być osobiście w Panamie, więc chcieliśmy stworzyć przestrzeń, by stać się razem i radośnie częścią pielgrzymującego Kościoła, który wspólnie z Ojcem Świętym wyjątkowo gromadzi się w tę dzisiejszą noc po drugiej stronie globu - powiedział zakonnik.

W sobotni wieczór wspólnie z zespołem zwracał on uwagę publiczności na to, jak ważna jest świadomość tego, że człowiek ma tylko jedno życie i że na pewno go nie zmarnuje, ofiarowując każdą chwilę Bogu. - Tematem przewodnim w Panamie są słowa "Oto ja służebnica Pańska…". To wielkie wyzwanie, nie zawsze popularne we współczesności, ale tylko dzięki jego realizacji człowiek może być szczęśliwy i dawać się prawdziwie bliźnim. Mamy nadzieję, że wszyscy wyjdą stąd umocnieni, z siłami do czynienia dzieł Bożych - dodał.

Na konieczność wspólnotowego przypominania sobie słów papieża Franciszka z ŚDM w Polsce, ale i otwierania się na jego nowe wyzwania z Panamy dotyczące wiary zwrócił uwagę także burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

- Nie da się ukryć, że dwa i pół roku temu wzięliśmy udział w pewnej sztafecie świadectwa wiary. Wciąż są w nas żywe słowa, które wtedy usłyszeliśmy, ale nadal potrzebujemy umocnienia. Dlatego chcemy się zgromadzić tutaj, by trwające spotkanie młodych z Ojcem Świętym, choć tak daleko i tylko przez transmisję na żywo na tej sali kinowej, wywarło na nas podobny wpływ, jak wydarzenia z Krakowa i Brzegów - powiedział.

Do specjalnej strefy „Wieliczka-Panama” zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby sobie przypomnieć wyjątkową jedność wierzących, której można było doświadczyć ponad 2,5 roku temu, kiedy ulicami Wieliczki i okolicznych miejscowości przemierzały setki tysięcy pielgrzymów z całego globu. Dziś o godz. 17:00 rozpocznie się kolejny element wielickiego świętowania - Spotkanie Młodych pod przewodnictwem o. Mariusza Tabora OFM, podczas którego wystąpi zespół PDF.

- Chcę przypomnieć sobie tę jedność, która wypełniała moje serce w 2016 roku, kiedy byli tu młodzi chrześcijanie z całego świata. To było niezwykle ważne i pięknie. Dobrze więc, że mamy takie miejsce, które wypełnia podobna atmosfera, dzięki której łatwiej przeżyć nam wydarzenia z Panamy - przyznała Gosia z Wieliczki.

To właśnie w Wieliczce-Brzegach na Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce młodzi chrześcijanie z całego świata czuwali z papieżem Franciszkiem oraz modlili się podczas Mszy Posłania. Obecnie miejsce to jest strefą społeczną, gdzie działa Dom Miłosierdzia dla osób starszych, Chleb Miłosierdzia, a więc największy magazyn żywności Caritas w Małopolsce dla osób potrzebujących, oraz gdzie powstaje Dom dla Młodych.