Pożar na rynku w Lanckoronie

bg

dodane 08.02.2019 09:12

Strażacy walczyli z pożarem, który wybuchł dziś rano w sklepie na lanckorońskim rynku. Zagrożone były także znajdujące się w sąsiedztwie zabytkowe budynki drewniane.

Pożar na rynku w Lanckoronie Do walki z pożarem stanęli strażacy zawodowi i druhowie ochotnicy Ochotnicza Straż Pożarna w Izdebniku

Według informacji wadowickiej Państwowej Straży Pożarnej, wiadomość o pożarze dotarła tam dziś ok. godz. 7. Od razu wysłano na miejsce strażaków zawodowych i zaalarmowano okolicznych strażaków ochotników.

Do walki z ogniem stanęło ok. 70 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wadowicach oraz z 14 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Lanckorona. Starano się, by ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie, zabytkowe budynki. W jednym z nich znajduje się muzeum.

- Rynek lanckoroński jest jednym z niewielu miejsc tego typu w naszym regionie, gdzie zachowała się zabytkowa zabudowa drewniana m.in. z dwuspadowymi dachami krytymi gontem. Takie drewniane budynki padały bowiem dawniej często ofiarą licznych pożarów. Szkoda byłoby, gdyby ta zabudowa teraz ucierpiała - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.