Małe rzeczy czynił w wielki sposób

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 08.02.2019 11:30

Jest patronem chorych, zakrystianów i wspólnot życia konsekrowanego. Za życia czynił cuda, po śmierci je wyprasza. Ruszają przygotowania do dziękczynienia za beatyfikację bł. Michała Giedroycia.

Śmierć bł. Michała Giedroycia Śmierć bł. Michała Giedroycia
Archiwum kościoła św. Marka w Krakowie

Na początku listopada 2018 r., podczas audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, papież Franciszek polecił promulgować dekret o heroiczności cnót i zatwierdzić kult publiczny od niepamiętnych czasów bł. Michała Giedroycia. Oznacza to, że M. Giedroyć, żyjący w XV wieku zakrystian z kościoła św. Marka w Krakowie, jest błogosławionym Kościoła katolickiego.

Dziękczynne uroczystości archidiecezjalne za beatyfikację M. Giedroycia planowane są na 8 czerwca w bazylice Mariackiej. W uroczystościach będą uczestniczyli nie tylko krakowianie, ale również pielgrzymi z Polski i Litwy - biskupi, kapłani i świeccy.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia w kościele św. Marka organizowane są spotkania z bł. Michałem. Odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca, od lutego do maja. Eucharystię o godz. 18.30 z błogosławieństwem relikwiami błogosławionego poprzedzi konferencja przybliżająca jego postać i duchowość. Wygłosi ją podczas każdego spotkania s. Adelajda Sielepin CHR, która brała udział w przygotowaniu positio causae. Po Mszy św. będzie okazja do zapoznania się z miejscami związanymi z bł. Michałem Pierwsze spotkanie - już dziś o godz. 18.

Błogosławiony Michał, wraz ze swoimi przyjaciółmi w Krakowie, był współtwórcą świętej "rodziny duchowej", której celem było radykalne życie Ewangelią, wsparcie w drodze do świętości i dzielenie się owocami bliskości z Panem. Do tej rodziny przyjaciół zaliczali się: św. Jana Kanty, św. Szymon z Lipnicy, sługa Boży Świętosław Milczący, sługa Boży Izajasz Boner i św. Stanisław Kazimierczyk. - To jest nie tylko przykład z historii, ale rzeczywiście zachęta, by i dziś w Krakowie tworzyć środowiska pełnych ewangelicznego zapału przyjaciół Chrystusa - podkreślają siostry jadwiżanki, którym patronuje błogosławiony zakrystian. Ich zdaniem, jest on wzorem "malej drogi". - Błogosławiony Michał czynił bowiem, jak mało kto, "małe rzeczy w wielki sposób", zdobywając poprzez cierpliwość, wytrwałość i pokorę owoce niezwykłej świętości - dodają.

Jest patronem chorych, zakrystianów, wspólnot życia konsekrowanego (Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej i instytutu świeckiego Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla), Instytutu Liturgicznego UPJPII. Był ubogim zakonnikiem, zakrystianem w kościele św. Marka. Wypraszał u Boga liczne cuda: leczył, wskrzeszał zmarłych, prorokował, modlitwą zatrzymał ogień pożaru, ale nade wszystko uczył ludzi, jak przeżywać prostą codzienność, żeby być szczęśliwym bez względu na okoliczności. Przeżywał mistyczne spotkania z Ukrzyżowanym i z Maryją.