Mszana Dolna: Wystawa obrazów ks. Andrzeja Sawulskiego

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

dodane 16.02.2019 11:14

W galerii Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej odbył się wernisaż wystawy malarstwa ks. Andrzeja Sawulskiego zatytułowanej "Pędzlem sercanina".

Mszana Dolna: Wystawa obrazów ks. Andrzeja Sawulskiego Na wystawie pokazano kilkadziesiąt najnowszych prac malarza Bogdan Gancarz /Foto Gość

W placówce kierowanej przez Agnieszkę Orzeł zaprezentowano kilkadziesiąt obrazów, przede wszystkim pejzaży zimowych. - Krajobraz Beskidu Wyspowego, na który spoglądam codziennie, zainspirował mnie do powrotu do malowania - powiedział wczoraj, w trakcie otwarcia wystawy ks. Sawulski, sercanin, rektor placówki duszpasterskiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem pod górą Luboń w gminie Mszana Dolna.

Jego fascynacje malarskie zaczęły się jeszcze w dzieciństwie. Potem kontynuował swą pasję w okresie studiów seminaryjnych i pierwszych kilkunastu latach pracy duszpasterskiej. Starał się poznawać tajniki warsztatu malarskiego najlepszych twórców polskiego malarstwa realistycznego. - Mój horyzont estetyczny poszerzały m.in. długie rozmowy z prof. Stanisławem Rodzińskim, rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego poznałem w czasie mej pracy dziennikarskiej - powiedział ks. Sawulski.

Z czasem na malowanie było jednak coraz mniej czasu, który pochłaniały kolejne etapy pracy wydawniczej, dziennikarskiej m.in. w Wydawnictwie Księży Sercanów, czasopiśmie "Czas Serca", krakowskiej redakcji "Gościa Niedzielnego", portalu Polskiej Prowincji Księży Sercanów, któremu przez kilka lat szefował, wreszcie duszpasterzowanie w Glisne od 2001 r. i odpowiedzialna praca stałego penitencjarza krakowskiej bazyliki Mariackiej (od 2000 r.). - Cieszę się, że po latach wróciłem do pędzla i farb. Złapałem świeży oddech artystyczny i znów mogę utrwalać na płótnie piękno pejzażu górskiego, stare kapliczki, chaty i dworki w które coraz rzadziej spotyka się w naszym krajobrazie - powiedział malarz.

Rezultaty jego wysiłków artystycznych podziwiali licznie zgromadzeni  na wernisażu lokalni nauczyciele, samorządowcy, uczniowie. Nie zabrakło także duchownych, m.in. prowincjała sercanów ks. Wiesława Święcha oraz przedstawicieli duszpasterzy bazyliki Mariackiej: ks. Bronisława Fidelusa, archiprezbitera seniora i ks. Dariusza Rasia, aktualnego archiprezbitera Mariackiego.

- Cieszę się, że nieznane mi do tej pory talenty malarskie ks. Andrzeja nie pozostały w ukryciu - powiedziała Ewa Filipiak, przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego. - To dla mnie zaś okazja do skonfrontowania doświadczeń artystycznych m.in. ze świetnie dobraną kolorystyką - dodała malarka Barbara Wardęga.

Sztuki plastyczne zostały w trakcie wernisażu skonfrontowane z muzyką. Psalmy Mikołaja Gomółki i pieśń "Panis Angelicus" Cesara Francka śpiewał i grał w niezwykłej aranżacji gitarowej o. Marek Socha, kapucyn z Tenczyna.

Wystawę "Pędzlem sercanina" można oglądać do końca marca w siedzibie Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej (ul. Piłsudskiego 58).

Mszana Dolna: Wystawa obrazów ks. Andrzeja Sawulskiego   Artysta utrwala pędzlem krajobrazy Beskidu Wyspowego Bogdan Gancarz /Foto Gość