Pielgrzymka muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej

Julia Wrześniak

dodane 09.03.2019 17:39

Pielgrzymka odbyła się 9 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Pielgrzymka muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej Najważniejszym celem pracy muzyka kościelnego jest pomoc drugiemu człowiekowi w odkrywaniu Boga Julia Wrześniak

Piąta już pielgrzymka rozpoczęła się od możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie wszyscy organiści uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp. Janusz Mastalski.

- Pójście za Jezusem oznacza ciągłą przemianę. Chrystus mówi do każdego z was, żebyście byli pełni wiary i nie lękali się iść za Nim. Każdy organista powołany jest do służby podczas liturgii - mówił bp Mastalski, przypominając muzykom, że ich zawód, to rodzaj powołania, które każdego dnia muszą wzbogacać o nowe doświadczenia.

- Waszym najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi w odkrywaniu Boga - przekonywał biskup, tłumacząc, jak ważną rolę w życiu wspólnoty kościelnej odgrywa muzyk, pełniący swoją misję w sakralnych murach.

- Bądźcie ostrożni, byście nigdy nie mogli stwierdzić, że wielu nawraca się dzięki wam, ale wy sami nie - mówił bp. Mastalski, dając organistom do zrozumienia, że każdy z nich musi dbać o osobisty rozwój duchowy.

- Bycie organistą jest dla mnie nie tylko formą spełniania artystycznych pasji, ale przede wszystkim okazją do bliższego spotkania z Bogiem - mówił jeden z krakowskich muzyków.

Po Mszy św. rozpoczął się koncert organowy w wykonaniu pedagogów Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. Kard. F. Macharskiego w Krakowie. Maciej Banek, Marek Pawełek i Filip Presseisen zagrali utwory światowej klasy muzyków, m.in. F. Mendelssohna czy F. Nowowiejskiego. Artyści zaprezentowali również swoje autorskie improwizacje.