Za rok w Krakowie odbędzie się Europejskie Forum Młodzieży

md /KAI

publikacja 12.03.2019 17:16

W październiku 2020 r. w Krakowie obradować będzie Europejskie Forum Młodzieży. Spotkanie organizuje Rada Europejskich Konferencji Biskupów CCEE.

Młodzi krakowianie po powrocie z ŚDM w Panamie. Młodzi krakowianie po powrocie z ŚDM w Panamie.
Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość

Młodzi przyjadą do Krakowa w związku z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, który jako papież zainicjował Światowe Dni Młodzieży, a dziś jest ich patronem. Spotkanie zostanie zorganizowane w dniach od 20 do 23 października, kiedy przypadają liturgiczne obchody odpustu św. Jana Pawła II.

Wezmą w nim udział młodzi chrześcijanie, przedstawiciele Kościołów oraz zaproszeni do udziału specjaliści z różnych dziedzin z całej Europy. Jak poinformował sekretariat CCE, przedmiotem obrad będą m.in. nowe impulsy wynikające z ubiegłorocznego Synodu Biskupów poświęconego problematyce młodzieży oraz Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się w styczniu br. w Panamie. Omówione też zostaną konsekwencje papieskiej adhortacji po synodzie biskupów poświęconym młodzieży (3-28 października 2018 r.), która zostanie ogłoszona 25 marca.

W ubiegłym tygodniu w Rzymie odbyło się spotkanie ponad 50 przedstawicieli duszpasterstwa młodzieży i studentów. Dyskutowano tam m.in. o pierwszych efektach synodu biskupów. Centralnym tematem były formy i możliwości towarzyszenia młodym ludziom w ważnych decyzjach życiowych. Ponadto w dniach od 18 do 22 czerwca Watykan planuje "posynodalne" międzynarodowe Forum Młodzieży. Mają w nim uczestniczyć delegaci krajowych episkopatów, wspólnot oraz organizacji i ruchów kościelnych.