W Krakowie odbędzie się seminarium syndologiczne

publikacja 19.03.2019 14:57

Rozpocznie się ono w czwartek 21 marca o godz. 19 w auli Auditorium Maximum UJ.

W Krakowie odbędzie się seminarium syndologiczne Całun Turyński wciąż jest badany przez naukowców. Na zdjęciu: wierna kopia Całunu Turyńskiego. Mirosław Jarosz /Foto Gość

Wielki Post to dobra okazja, by przyjrzeć się Pasji Chrystusa oczyma... naukowców. Pomocą do tego może być Całun Turyński, uważany przez wielu za relikwię męki Pańskiej. To właśnie w niego owinięto ciało Chrystusa tuż po zdjęciu z krzyża.

W języku greckim "sindon" oznacza całun, płótno, dlatego naukę zajmującą się badaniem autentyczności Całunu Turyńskiego nazwano syndologią. Podczas trzeciej serii seminariów syndologicznych chętni będą mogli m.in. poznać historię badań na temat pochodzenia wizerunku ciała odbitego na całunie.

- Poprzez seminaria chcemy dotrzeć z przekazem także do tych ludzi, którzy określają siebie jako niewierzących czy agnostyków, ale jednocześnie cenią sobie badania naukowe. Całun Turyński ma bardzo unikatowe właściwości, a powodów jego powstania nie udało się do końca ustalić. Naukowcy, pomimo zaawansowanej dziś techniki, nie są w stanie stworzyć obrazu mającego jednocześnie wszystkie cechy wizerunku z całunu. To już trzecia seria seminariów syndonologicznych, jednak ten semestr będzie najciekawszy, ponieważ analizować będziemy sam wizerunek - zapowiada o. Mariusz Kiełbasa LC, dyrektor Polskiego Centrum Syndonologicznego, i dodaje, że seminaria są mało "pobożne", a bardzo naukowe.

Polskie Centrum Syndonologiczne (www.calun.info) powstało w Krakowie w 2017 r. jako delegacja Międzynarodowego Centrum Syndonologicznego w Turynie. W szeregach krajowej instytucji znajduje się wielu profesorów, dlatego w przygotowanie seminariów włączyły się 4 uczelnie: Uniwersytet Jagielloński (Instytut Religioznawstwa), Akademia Górniczo-Hutnicza (Katedra Elektroniki), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (Wydział Teologiczny) oraz Uniwersytet Gdański (Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa). Całość projektu koordynuje prof. Wojciech Kucewicz z AGH.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Odbywać się będą w Krakowie w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 (sala konferencyjna, II piętro) od godz. 19. Spotkania zaplanowano na 21 marca, 11 kwietnia, 23 maja i 14 czerwca.

Seminaria będą transmitowane na żywo ma www.calun.info/pcs.