Znamy już Miłosiernych Samarytan Roku 2018

Monika Łącka Monika Łącka

dodane 30.03.2019 06:45

Gala finałowa plebiscytu odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Znamy już Miłosiernych Samarytan Roku 2018 Nagrodzeni lekarze w codziennej pracy kierują się przykazaniem miłości bliźniego. Monika Łącka /Foto Gość

W 15. edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza oraz Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie, do kapituły wpłynęło ponad 820 głosów, a zgłoszonych zostało 46 kandydatów z Krakowa, Nowego Sącza, Wrocławia, Warszawy, Wadowic, Nysy, Przemyśla, Gdańska, Chorzowa, Pabianic, Lachowic, Limanowej, Tarnowskich Gór, Rzeszowa, a nawet z Wiednia.

Po długich i burzliwych obradach kapituła wyłoniła 13 laureatów, a w związku z jubileuszem plebiscytu, przyznane zostały aż cztery statuetki.

W kategorii pracowników służby zdrowia, dla których pomoc chorym nie jest tylko obowiązkiem, ale powołaniem wobec cierpiących, statuetki trafiły do:

Wyróżnienia powędrowały natomiast do:

Wyróżnienie specjalne przyznano warszawskiej Fundacji dla Wielu Fortior za projekt Medycy na Ulicy, w ramach którego lekarze-wolontariusze udzielają pierwszej pomocy osobom bezdomnym głównie na Dworcu Centralnym w Warszawie. Skrzyknęli się na Facebooku, a z dyżuru schodzą, gdy opatrzą ostatniego pacjenta.

W kategorii osób nie związanych z żadną organizacją, bezinteresownie i z potrzeby serca pomagających innym statuetki przyznano:

Wyróżnienia trafiły natomiast do:

Plebiscytowi patronował m.in. "Gość Krakowski".