Abp Jędraszewski: Musimy się wstydzić za występki niektórych naszych braci

Monika Łącka Monika Łącka

dodane 18.04.2019 15:05

Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. Krzyżma w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Abp Jędraszewski: Musimy się wstydzić za występki niektórych naszych braci Podczas Mszy św. poświęcone zostały oleje święte. Monika Łącka /Foto Gość

W homilii zauważył, że słowa Chrystusa: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem" i "Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi" rozważamy w trudnym dla Kościoła czasie.

- Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji wobec nas wszystkich - mówił arcybiskup, przypominając słowa papieża Franciszka, które padły podczas spotkania z biskupami całego świata w Watykanie 24 lutego br. Ojciec Święty zauważył wtedy, że trzeba z całą pokorą uznać, iż złość kierowana przeciw Kościołowi to przejaw gniewu Bożego, a jednocześnie głos skrzywdzonych, którzy są pozbawieni tego głosu. Dziękował również wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, którzy służą Panu wiernie i bez reszty, i czują się pozbawieni czci oraz zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci.

- Wszyscy: cały Kościół, a nawet sam Pan Bóg, jesteśmy ich ofiarami - zaznaczył (cytując papieża Franciszka) metropolita, dziękując jako pasterz Kościoła krakowskiego kapłanom za ich wierność, za to, że znoszą poczucie krzywdy, oraz za to, że wiernie trwają przy swoich ślubach.

- Dziękuję też wszystkim siostrom i braciom świeckim, którzy nas wspierają swoją modlitwą, cierpieniami oraz wiarą i miłością do Chrystusa - podkreślał abp Jędraszewski.

Przywołał także tekst papieża seniora Benedykta XVI "Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego". Ojciec Święty wskazał w nim, iż receptą na kryzys jest przywrócenie światu wiary w Boga, odbudowanie miłości do Jezusa Eucharystycznego i powrót do tożsamości Kościoła.

- Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których trzeba się wstydzić. To występki niektórych naszych braci. Nieliczne, ale zawsze o każdy przypadek za dużo. Nieprawdą jest jednak, że taki jest cały Kościół. To jest diabelska - jak pisze Benedykt XVI - wizja Kościoła sączona światu, by przekonać go, że nie ma żadnego sprawiedliwego. To ma doprowadzić do fałszywego obrazu Kościoła, by jego głos zamilkł we współczesnym świecie. Kłamliwa logika, na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać - tłumaczył metropolita, dodając, że to, iż w Kościele są grzech i zło, nie zmienia faktu, iż Kościół jest święty i niezniszczalny. Nie zmienia również faktu, że Bóg jest i ma swoich świadków - męczenników - na całym świecie.

Posłuchaj całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego: