Nowi kanonicy włączeni do kapituły katedralnej na Wawelu

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 31.05.2019 12:48

Najstarsza w Polsce kapituła znów liczy 12 kanoników. Jest także jeden kanonik senior.

Nowi kanonicy włączeni do kapituły katedralnej na Wawelu Bycie w kapitule wymaga pokory wobec Boga - mówił do kanoników metropolita krakowski. Monika Łącka /Foto Gość

W uroczysty sposób, 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, do tego zaszczytnego grona zostali włączeni: bp Janusz Mastalski, ks. dr hab. Piotr Majer - profesor nadzwyczajny UPJPII, kierownik Katedry Prawa o Kościelnej Misji Nauczania i Uświęcania na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII, ks. Mateusz Hosaja - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i ks. Ireneusz Okarmus - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i asystent kościelny "Gościa Krakowskiego".

Tzw. instalacja kanoników gremialnych wiąże się z obrzędem, który odbywa się przed Mszą św. Kapituła zbiera się wtedy w skarbcu katedry. Nowi członkowie Kapituły zostają tam zaproszeni, a przed wejściem ubierają szaty liturgiczne. Klękają a następnie wszyscy kanonicy recytują Psalm 51. Odmawiają też Modlitwę Pańską, a po dojściu do słów "odpuść nam nasze winy", rozpoczynają dialog. Nowi kanonicy wstają i składają Wyznanie Wiary, po czym arcybiskup odmawia nad nimi modlitwy wstawiennicze. Podczas procesji wejścia metropolita odmawia modlitwę do św. Stanisława. Po oddaniu czci Ołtarzowi Koronacyjnemu arcybiskup rozpoczyna modlitwę wprowadzającą, po której wręcza nowym kanonikom pierścienie i dystynktorium. Później wprowadza ich oficjalnie w grono kapituły i publicznie poświadcza nienaruszalne posiadanie ołtarza, stalli i miejsca. Następuje pokropienie wodą święconą oraz powierzenie prawa głosu w kapitule i odśpiewanie hymnu "Ciebie Boga wysławiamy".

Arcybiskup przypomniał im także, że celem głównym kapituły metropolitarnej w Krakowie jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w katedrze wawelskiej, a zwłaszcza troska o szerzenie kultu św. Stanisława BM i św. Jadwigi Królowej. Kolejnym zadaniem jest podtrzymywanie religijno-narodowych tradycji i zwyczajów, a zwłaszcza troska o groby królów, biskupów, wieszczów i zasłużonych Polaków spoczywających w katedrze.

- Wielkość, szczególne wyniesienie kapituły wawelskiej, wynikają z tego miejsca, z królewskiego Wawelu i z zadań, które na niej spoczywają. Są szczególne i domagają się szczególnej pokory, najpierw wobec Boga - bo chodzi o czynności liturgiczne oraz o chwałę, którą mamy oddawać Najwyższemu w tej katedrze, a później także pokory wobec historii i tradycji - mówił metropolita.

Nawiązując do homilii abp. Karola Wojtyły wygłoszonej podczas jego ingresu do katedry zauważył, że nie można do niej wejść bez wzruszenia, drżenia wewnętrznego i bez lęku, bo zawiera się w niej - jak w mało której katedrze świata - ogromna wielkość, którą przemawia do nas nasza historia i przeszłość.

- Ostatecznym kluczem do wielkości i pokory jest wiara w Boga i w Jego nieskończone miłosierdzie. Ta wiara sprawia, że musimy rozumieć, czym jest tradycja. A jak mówił abp Karol Wojtyła, tradycją jest to, co było wielkie, prawdziwe i dobre i dlatego zasługuje, ażeby żyło dalej. Tradycja rodzi bowiem nowe życie. Dlatego życzę nowym członkom kapituły wawelskiej: bądźcie strażnikami tego, co było wielkie, prawdziwe i dobre i zróbcie wszystko, żeby - dzięki waszemu pokornemu i wiernemu posługiwaniu w tej kapitule - żyło dalej oraz rodziło nowe życie - podkreślał abp Jędraszewski.

Skład kapituły musiał zostać uzupełniony, bowiem w 2018 roku ks. prałat Edward Staniek złożył rezygnację z pełnionego urzędu, a jesienią tego samego  roku zmarło dwóch członków kapituły: ks. prof. Jan Maciej Dyduch oraz ks. infułat Janusz Bielański. Z kolei ks. infułat Bronisław Fidelus w kwietniu br. skończył 80 lat i otrzymał status kanonika seniora.

Pełna homilia abp. Marka Jędraszewskiego:

Przeczytaj także: Abp Marek Jędraszewski mianował czterech nowych kanoników kapituły katedralnej na Wawelu