Półwiecze chóru Organum

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 14.06.2019 14:34

Działający przy krakowskim Klubie Inteligencji Katolickiej Akademicki Chór "Organum" świętuje 50-lecie działalności. W sobotę 15 czerwca o godz. 19 w kościele franciszkanów zostanie odprawiona Mszę św. w intencji zespołu, po niej odbędzie się zaś koncert jubileuszowy.

Półwiecze chóru Organum Organum wykonuje przede wszystkim utwory religijne. Ireneusz Chrenkoff /Archiwum Bogusława Grzybka

Powstanie chóru było realizacją marzeń młodego wówczas Bogusława Grzybka o stworzeniu zespołu mieszanego, najlepiej o profilu akademickim, który śpiewałby dużo religijnej muzyki dawnej, szczególnie polskiej. Początkowo ćwiczono u franciszkanów, pierwszy publiczny występ zalążkowego zespołu odbył się w 1969 r., w trakcie Mszy św. w kościele św. Anny.

Pierwszy koncert publiczny chóru w pełnym składzie odbył się w 1970 roku. Sensację wywołało wówczas wykonanie przez zespół staropolskich kolęd staniąteckich, m.in. "Nuż my dziś krześcijani". Te proste, ale bardzo melodyjne utwory B. Grzybek wybrał z rękopiśmiennego kancjonału pokazanego mu przez ksienię benedyktynek z klasztoru w Staniątkach.

Chór z poręki kard. Karola Wojtyły znalazł też wtedy przystań w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Siennej i przyjął nazwę "Organum". Przyjaźń i szacunek ówczesnego metropolity krakowskiego chórzyści zachowali także wówczas, gdy został papieżem.

Chór wykonuje od wielu lat wszystkie znane kompozycje swojego duchowego patrona ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1665-1734), który był związany m.in. z katedrą wawelską. Do tego dochodzą utwory: Gomółki, Szadka, Szarzyńskiego, Wacława z Szamotuł, Zieleńskiego. Organum doczekał się także "własnych" kompozytorów. Komponowali dla chóru: Bury, Nikodemowicz, Pfeiffer, Świder, Twardowski, Targosz, Zarycki. Sztandarowym kompozytorem Organum jest jednak Juliusz Łuciuk. Zespół śpiewa m.in. jego msze: "Dziękczynną" (dedykowaną B. Grzybkowi) i "Polską", "Hymnus de Caritate" (dedykowany chórowi) i "Oremus pro Pontifice Joanne Paulo Secundo".

Zespół daje po kilkadziesiąt koncertów rocznie. Uczestniczy w licznych występach charytatywnych.

81-letni dyrygent kieruje zespołem wciąż z młodzieńczą dynamiką. - Pierwszą praktykę muzyczną miałem w Nowym Targu, przy ojcu, który był gimnazjalnym profesorem historii, ale grał także na organach i prowadził chór. Był doskonałym praktykiem, wyszłym spod ręki znanego krakowskiego chórmistrza Bolesława Wallek-Walewskiego. Podawałem mu dźwięki, akompaniowałem - wspomina prof. Grzybek.

Potem młody Bogusław ukończył Wyższą  Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Chwedczuka. Rzemiosła chórmistrzowskiego uczył się u słynnego prof. Stefana Stuligrosza z Poznania. Przez wiele lat był organistą bazyliki Mariackiej oraz profesorem znanej szkoły muzycznej im. Żeleńskiego. Prowadził tam chór Pro Musica. Dyryguje także zespołem muzycznym Ricercar, od 30 lat towarzyszącym chórowi Organum, oraz chórem Cantata w Niepołomicach. W uznaniu jego zasług dla Kościoła papież Benedykt XVI uhonorował go Orderem św. Grzegorza Wielkiego.